Iranian Living Room, czyli z aparatem do irańskich salonów

Iranian Living Room, czyli z aparatem do irańskich salonów

Rodzina świętująca Nowy Rok, Teheran
Rodzina świętująca Nowy Rok, Teheran
Źródło zdjęć: © © Ali Tajik
Magda Szewczuwianiec
14.07.2014 11:39, aktualizacja: 26.07.2022 19:53

Przeciętnemu europejczykowi Iran kojarzy się co najmniej pejoratywnie. Wydaje się nam, że jego mieszkańcy żyją w skrajnie innych warunkach, ubóstwie lub bez mała lepiankach, z kozą przy boku. Album Iranian Living Room pokazuje jednak, że życie irańskich obywateli wcale nie różni się tak bardzo od naszego.

Jak wygląda życie w irańskim domu, możemy obejrzeć w książce Iranian Living Room, wydanej przez włoską agencję Fabrica, część Benetton Group.

Praktykująca rodzina spożywająca wspólny posiłek podczas święta religijnego.
Praktykująca rodzina spożywająca wspólny posiłek podczas święta religijnego.© © Ali Tajik

Jej fotograf Enrico Bossan, na pomysł książki wpadł już 20 lat temu, gdy w 1989 roku znalazł się w Iranie.

**W tradycyjnych rodzinach mężczyźni i kobiety zbierają się osobno podczas świąt.
**W tradycyjnych rodzinach mężczyźni i kobiety zbierają się osobno podczas świąt.© © Ali Tajik

Na zdjęciu mała dziewczynka, bawi się pistoletem zabawką podczas gdy kobiety pogrążone są w rozmowie.

W kraju dało się odczuć wręcz namacalne napięcie, które kazało Bossanowi jak najszybciej nawiązać kontakt z lokalnymi ludźmi. Dowiedzieć się jak żyją i jak spędzają czas. Jednak pośpiech i rodzaj podróży zmusiły go do odłożenia pomysłu. Jak się okazało, aż na dwie dekady

Yasmin w jej pokoju
Yasmin w jej pokoju© © Mahshid Mahboubifar

Fotografie z książki Iranian Living Room pokazują codzienne życie w Iranie, które okazuje się być wcale nie tak innym jak nasze i trochę zmniejsza uprzedzenia dotyczącego tego kraju.

Negar (z lewej) i Yasmin jedzą śniadanie w swoim domu.
Negar (z lewej) i Yasmin jedzą śniadanie w swoim domu.© © Mahshid Mahboubifar

Co ciekawe, książka stała się ofiarą cenzorów i płatniczy gigant PayPal, zablokował możliwość kupienia książki za jego pośrednictwem. Przyczyną problemu okazało się być słowo "irański" w tytule książki.

Yasmin (z prawej)  maluje w swojej sypialni, podczas gdy Negar siedzi w kuchni.
Yasmin (z prawej) maluje w swojej sypialni, podczas gdy Negar siedzi w kuchni.© © Mahshid Mahboubifar

W książce znalazły się zdjęcia 15 młodych, irańskich fotografów. Bossan najpierw zwrócił uwagę w internecie na fotografię młodego Farhada Babei, który pomógł mu wybrać pozostałych kandydatów.

Mohammad, 24 lata, wybiera na swoim laptopie muzykę.
Mohammad, 24 lata, wybiera na swoim laptopie muzykę.© © Majid Farahani

Z 50 sylwetek, Bossan wybrał 20 i dla nich urządził warsztaty w Teheranie, po których wyłonił 15 finalnych współpracowników.

Kuzynki Mohhammada, Neda i Maryam, jego ciotka Sakineh i mama Habibeh rozmawiając w kuchni jego babci.
Kuzynki Mohhammada, Neda i Maryam, jego ciotka Sakineh i mama Habibeh rozmawiając w kuchni jego babci.© © Mohammad Mahdi Amya

Wydawca zwraca również uwagę na niecodzienny design samej książki. Album został zaprojektowany z wielką dbałością o szczegóły i wyjątkowym zwróceniem uwagi na tradycyjne i ludowe aspekty irańskiej społeczności. Okładka, która skutecznie przywodzi na myśl kulturę wschodu wprowadza odbiorce do świata irańskiej kultury.

Posiłek z gośćmi w tradycyjnej rodzinie.
Posiłek z gośćmi w tradycyjnej rodzinie.© © Mohammad Mahdi Amya

Na album składa się 15 odrębnych historii, a każda z nich jest opowiedziana przez twórczość innego fotografa. Każdy, nazwijmy to, rozdział rozpoczyna się motywem ludowego dywanu, który jest graficznym symbolem domowego ogniska.

Ciotka Mohammada, Zahra rozdaje gościom owoce. Jednym z gości jest ojciec fotografa Jahanbakhsh
Ciotka Mohammada, Zahra rozdaje gościom owoce. Jednym z gości jest ojciec fotografa Jahanbakhsh© © Mohammad Mahdi Amya
Kobiety wspólnie przygotowują posiłek.
Kobiety wspólnie przygotowują posiłek.© © Mohammad Mahdi Amya
Zohreh czyta katalog fryzur w swoim salonie
Zohreh czyta katalog fryzur w swoim salonie© © Negar Sadvand

Jak wygląda życie w irańskim domu, możemy obejrzeć w książce Iranian Living Room, wydanej przez włoską agencję Fabrica, część Benetton Group. Jej fotograf Enrico Bossan, na pomysł książki wpadł już 20 lat temu, gdy w 1989 roku znalazł się w Iranie.

W kraju dało się odczuć wręcz namacalne napięcie, które kazało Bossanowi jak najszybciej nawiązać kontakt z lokalnymi ludźmi. Dowiedzieć się jak żyją i jak spędzają czas. Jednak pośpiech i rodzaj podróży zmusiły go do odłożenia pomysłu. Jak się okazało, aż na dwie dekady.

Fotografie z książki Iranian Living Room pokazują codzienne życie w Iranie, które okazuje się być wcale nie tak innym jak nasze i trochę zmniejsza uprzedzenia dotyczącego tego kraju. Co ciekawe, książka stała się ofiarą cenzorów i płatniczy gigant PayPal, zablokował możliwość kupienia książki za jego pośrednictwem. Przyczyną problemu okazało się być słowo "irański" w tytule książki.

W książce znalazły się zdjęcia 15 młodych, irańskich fotografów. Bossan najpierw zwrócił uwagę w internecie na fotografię młodego Farhada Babei, który pomógł mu wybrać pozostałych kandydtawó. Z 50 sylwetek, Bossan wybrał 20 i dla nich urządził warszaty w Teheranie, po których wyłonił 15 finalnych współpracowników.

Wydawca zwraca również uwagę na niezwykły design samej książki. Album został zaprojektowany z wielką dbałością o szczegóły i wyjątkowym zwróceniem uwagi na tradycyjne i ludowe aspekty irańskiej społeczności. Okładka, która skutecznie przywodzi na myśl kulturę wschodu wprowadza odbiorce do świata irańskiej kultury.

Na album składa się 15 odrębnych historii, a każda z nich jest opowiedziana przez twórczość innego fotografa. Każdy, nazwijmy to, rozdział rozpoczyna się motywem ludowego dywanu, który jest graficznym symbolem domowego ogniska.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)