Jak wygląda życie z perspektywy zagrożonego nosorożca?
03.06.2016 05:58, aktual.: 26.07.2022 19:02
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nosorożce są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Myśliwi wciąż polują na nie ze względu na ich drogocenne rogi, która służą nie tylko jako ozdoby, ale i mają zastosowanie w obrzędach rytualnych. W ramach lepszego zrozumienia życia tych pięknych stworzeń stowarzyszenie Care for Wild Africa zrobiło filmik pokazujący jak wygląda dzień nosorożca... z jego perspektywy!
Do realizacji przedsięwzięcia stowarzyszenie Care for Wild Africa wykorzystało kamerkę sportową GoPro Pro 3 Silver oraz specjalne szelki, dzięki którym możecie zobaczyć jak wygląda świat z perspektywy nosorożca.
Thor, czyli nasz bohater, chodził kilka godzin z kamerą przyczepioną do grzbietu. Celem było pokazanie zwykłego dnia z życia tego pięknego i masywnego zwierzęcia. Wiele osób uważa, że nosorożce są piekielnie agresywnymi i nieobliczalnymi stworzeniami, lecz prawda jest zupełnie inna.
Nosorożec czarny jest w rzeczywistości bardzo spokojnym stworzeniem, jest również ścisłym roślinożercą. Jeśli czuje się zagrożony, potrafi zacząć szarżować z prędkością około 50 km/h. Interesujący jest fakt, że te zwierzęta mają strasznie słaby wzrok, którego zasięg obejmuje około 30 metrów.
Róg nosorożca jest główną przyczyną jego wyginięcia. Jest to spowodowane znaczeniem sproszkowanego rogu w medycynie Wschodu, w której uznaje się go za środek na: choroby serca, wątroby, skóry oraz nerek. Podobno jest również doskonałym afrodyzjakiem. Oczywiście żadna z tych teorii nie została potwierdzona naukowo, a sam róg jest składa się tylko z keratyny, czyli związku, który jest budulcem naszych paznokci.
Care for Wild Africa stworzyło ośrodek dla nosorożców, w którym zajmują się nimi z należytą dbałością. Zwierzęta mogą liczyć na opiekę oraz rehabilitację. Stowarzyszenie bierze pod opiekę zwierzęta ranne lub osierocone, którym pomaga stanąć na nogi i prowadzić spokojne życie w naturalnym środowisku. Akcję możecie wesprzeć dotacją na program rehabilitacyjny na specjalnej stronie internetowej.