Jak wyglądają zdjęcia wykonane obiektywem sprzed wieku?

Jak wyglądają zdjęcia wykonane obiektywem sprzed wieku?31.03.2012 07:23
Fot. Jason Bognacki/Vimeo
Fot. Jason Bognacki/Vimeo
Piotr Dopart

Przypuszczalnie wielu z nas ma w swoich domach aparaty fotograficzne sprzed lat, jednak taka gratka nie trafia się zbyt często. Zobaczcie, jak mogą wyglądać zdjęcia wykonane Canonem 5D Mark II z obiektywem Zeiss Ikon z... aparatu Piccolette Contessa-Nettel pochodzącego z około 1926 roku.

Autorem pomysłowego projektu jest filmowiec Jason Bognacki, który nie tylko własnoręcznie wykonał przystawkę, ale także sprzedaje już gotowe egzemplarze - ich liczba, jak się łatwo domyślić, jest niestety mocno ograniczona. Na szczęście na koncie tumblrowym Jasona - todaystomorrow.tumblr.com - znajduje się na tyle szczegółowa instrukcja wykonania własnej przystawki, że nie powinna nastręczyć problemów zapalonemu majsterkowiczowi.

Canon 5D Mark II z przystawką w postaci aparatu Piccolette Contessa-Nettel z obiektywem Zeiss (fot. Jason Bognacki) © Jason Bognacki
Canon 5D Mark II z przystawką w postaci aparatu Piccolette Contessa-Nettel z obiektywem Zeiss (fot. Jason Bognacki) © Jason Bognacki

Obiektyw Zeiss Ikon 75 mm f/6,8, mimo przeszło osiemdziesiątki na karku, sprawuje się bez zarzutu pod względem ostrości, co łatwo stwierdzić na poniższym zestawie fotografii testowych.

© Jason Bognacki
© Jason Bognacki
Crop 100% © Jason Bognacki
Crop 100% © Jason Bognacki

Szkło pozbawione jest jakiejkolwiek warstwy antyrefleksyjnej, przez co generuje pokaźne flary w sytuacji podświetlenia fotografowanego obiektu lub bocznego światła na powierzchnię soczewki. Jeśli jednak komuś to naprawdę przeszkadza, to zawsze może zadzwonić do zakładu optycznego i zapytać o koszt pokrycia obiektywu antyrefleksem. Jak poinformował mnie okoliczny optyk, koszt takiej operacji powinien zamknąć się w kwocie od 200 do 350 złotych. Z drugiej strony... kto tak naprawdę chciałby się pozbyć tego fajnego w sumie efektu?

© Jason Bognacki
© Jason Bognacki
© Jason Bognacki
© Jason Bognacki

Szkło sprawuje się świetnie również przy nagrywaniu filmów - Bognacki zamieścił przykładowy klip obejmujący zarówno surowy, nieedytowany materiał, jak i wersję przerobioną z poprawioną jasnością i kontrastem.

Efekty przeróbki są po prostu imponujące, a sam projekt to niesamowity wręcz sposób na przywrócenie życia dobremu szkłu, choć może dość ciemnemu jak na obecne standardy. Na pewno zaś jest to lepsza idea na spożytkowanie nieużywanego analogowego korpusu niż przerobienie go na przystawkę dla iPoda...

Źródło: Today's Tomorrow

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)