Co to jest stykówka i jak ją wykonać?

Co to jest stykówka i jak ją wykonać?
Źródło zdjęć: © © Ilford Photo / [You Tube](https://www.youtube.com/channel/UCMYTOWED2RUuRD1QWVcbdiw)
Monika Homan

13.04.2018 13:10, aktual.: 13.04.2018 21:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z nowego filmu opublikowanego na kanale Ilforda, dowiecie się jak wykonać stykówkę, która umożliwia podgląd zdjęć z negatywu. To stara metoda na przeglądanie wykonanych kadrów . jak wiecie, kiedyś nie było Biblioteki w Lightroomie.

Stykówka to odbitka wykonana metodą stykową, 1:1 wprost z negatywu. Robi się ją, żeby mieć wgląd na kadry znajdujące się na filmie. Za pomocą stykówki mamy możliwość dokładnej selekcji fotografii, które chcemy powiększyć i odrzucenia tych niepoprawnych.

Making a Basic Contact Sheet

Sposób jej wykonania jest bardzo prosty: ma kartce papieru światłoczułego należy ułożyć paski negatywu. Następnie przyciskamy je szybą do papieru, tak żeby się nie poruszyły podczas naświetlania. Później naświetlamy całą kartkę i wywołujemy tak samo, jak każdą odbitkę. Cały proces oczywiście odbywać się musi w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu. Do oświetlenia możemy używać jedynie specjalnych lamp ciemniowych.

Obraz
© © Ilford Photo / [You Tube](https://www.youtube.com/channel/UCMYTOWED2RUuRD1QWVcbdiw)

Film przedstawiony przez Ilforda w dokładny sposób, krok po kroku przedstawia jak taki proces powinien wyglądać. Nagrany jest oczywiście w profesjonalnej ciemni, ale odbitki można wykonać w każdym miejscu, w którym możemy odciąć dostęp światła, na przykład w łazience.

Wykonie stykówki można zastąpić skanowaniem, jednak trzeba mieć do tego specjalny skaner do negatywów. Jeśli nie dysponujemy takim sprzętem, najłatwiejszą i najszybszą metodą podglądu naszych zdjęć będzie właśnie stykówka.

Obraz
© © Ilford Photo / [You Tube](https://www.youtube.com/channel/UCMYTOWED2RUuRD1QWVcbdiw)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)