Tak powstają zdjęcia wielorybów w ich naturalnej wielkości (wideo)

Tak powstają zdjęcia wielorybów w ich naturalnej wielkości (wideo)16.02.2010 11:42
Fot. Bryant Austin
Fot. Bryant Austin
Krzysztof Basel

"Oko w oko z wielorybem" (" In the Eye of the Whale") to wyjątkowy dokument filmowy o Bryancie Austinie  - człowieku, który od lat studyjnym Hasselbladem fotografuje pod wodą wieloryby i tworzy naturalnej wielkości zdjęcia największych zwierząt na świecie. Trzeba przyznać, że niesamowicie dobrze mu to wychodzi.

- Głownym celem mojego projektu jest wykonanie rzeczywistej wielkości fotografii wielorybów - mówi Bryant Austin, pomysłodawca projektu. - Dokumentuję wieloryby w podobny sposób, jak NASA fotografuje powierzchnię księżyca.

Bryant Austin podczas pracy, fot. Dean Miller
Bryant Austin podczas pracy, fot. Dean Miller

Fotograf zapewnia, że wykonuje najbardziej szczegółowe zdjęcie wielorybów w hisotrii. Myślę, że może mieć sporo racji. Autor fotografuje pod wodą Hasselbladem H3D 50 wraz z obiektywem portretowym w specjalnej podwodnej obudowie. To sprzęt wykorzystywany na co dzień do profesjonalnych prac studyjnych. Austin fotografuje swoim Hasselbladem wieloryby kawałek po kawałku, a później łączy wszystkie zdjęcia w jedną całość, niczym wielką panoramę.

- Najwięcej czasu spędzam fotografując oko wieloryba. Najważniejsze jest, aby cały czas utrzymywać kontakt wzrokowy ze zwierzęciem. Uwielbiam to. Zazwyczaj, kiedy tracimy kontakt wieloryb odpływa - opowiada Bryant Austin.

Kadr z wystawy w Sandefjord w Norwegii
Kadr z wystawy w Sandefjord w Norwegii

Złączenie wszystkich zdjęć jednego wieloryba zajęło ponad 100 godzin. Po przygotowaniu fotografii praca powędrowała do drukarni. Wydruk zajął ok 1 godzinę i 15 minut. Niesamowitej wielkości i jakości fotografia była pokazywana już Norwegii pod koniec 2009 roku oraz na początku tego roku w Tokyo.

Fotograf cały czas tworzy kolejne dzieła. Jedna z ostatnich fotografii składa się z 300 zdjęć wykonanych w 5 dni. Kolejne wystawy są planowane w tym roku między innymi w Washingtonie. Więcej szczegółowych informacji o projekcie Bryanta Austina znajdziecie w ponad 20-minutiwym dokumencie " In the Eye of the Whale" (Oko w oko z wielorybem):

W trakcie oglądania tego filmu kilkukrotnie przeszedł mnie dreszcz, kiedy Austina opowiadał o kontakcie wzrokowym z wielorybem i podwodnym tańcu. To coś niesamowitego, czego niestety większość z nas pewnie nie zazna w najbliższej przyszłości. Jego zmagania pokazują zarazem, jak mało wiemy o naszej planecie i jak wiele wspaniałych rzeczy możemy się o niej dowiedzieć. Oby działalność tego pasjonata pomogła w rozwoju badań nad wielorybami.

Bryant Austin jest założycielem organizacji Marine Mammal Conservation Through the Arts (MMCTA). MMCTA ma na celu pomoc w organizowaniu badań nad wielorybami oraz realizacji projektu fotografowania tych największych zwierząt na Ziemii.

Więcej zdjęć oraz opis projektu znajdziecie na stronie www.mmcta.org.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)