Jak wyostrzyć zdjęcie w Photoshopie?

Jak wyostrzyć zdjęcie w Photoshopie?

Jak wyostrzyć zdjęcie w Photoshopie?
Justyna Kocur-Czarny
05.02.2020 12:59, aktualizacja: 05.02.2020 13:59

Zdarza się, że zdjęcie, które zrobimy nie jest idealnie ostre. Czasami można je jeszcze uratować. Wystarczy dosłownie chwila pracy w programie do obróbki graficznej.

Jak wyostrzyć zdjęcie za pomocą maski wyostrzającej

W pierwszej kolejności tworzymy nową warstwę z tła. Dzięki temu będziemy mogli kontrolować efekt wyostrzania. W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy na warstwę Tło, następnie zaznaczamy Powiel warstwę. Możemy zmienić nazwę nowej warstwy lub zostawić domyślną Tło kopia.

Teraz przechodzimy do wyostrzania. Z paska menu na górze wybieramy Filtr, Wyostrzanie, następnie Maska wyostrzająca. Pojawi nam się nowe okienko. Zaznaczamy podgląd, za pomocą lupy ustawiamy podgląd 100 proc. i przeciągamy zdjęcie tak, aby w małym okienku znalazł się ważny element zdjęcia. W przypadku portretu będzie to oko fotografowanej osoby.

 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
[1/5]

Za pomocą suwaków ustalamy wartość oraz promień. Niestety nie ma parametrów, które sprawdzą się przy każdym zdjęciu. Najlepiej eksperymentować i patrzeć jak zmiana wartości wpływa na nasze zdjęcie. Nie ma sensu przesadzać, przeostrzone zdjęcie nie wygląda estetycznie. Na koniec wystarczy kliknąć "Ok" i zapisać zdjęcie. Efekt przed i po zobaczycie po odznaczeniu warstwy, na której dokonaliście zmiany.

Wyostrzanie zdjęcia w Adobe Photoshop - sposób drugi

Podobnie prostym, choć dającym nieco inne efekty sposobem na wyostrzenie zdjęcia jest użycie filtra Inteligentne wyostrzanie. W tym przypadku również polecam pracowanie na osobnej warstwie. Z górnego menu ponownie wybieramy Filtr, Wyostrzenie, ale tym razem zaznaczamy Inteligentne wyostrzenie.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Analogicznie jak poprzednio zaznaczamy podgląd i kierujemy przybliżenie 100 proc. na oko (lub inny ważny element zdjęcia). Możemy zacząć od domyślnych ustawień, a następnie operować suwakami i sprawdzać jakie wartości najlepiej sprawdzą się na naszym zdjęciu. Klikamy ok i możemy zapisać zdjęcie.

Wyostrzanie zdjęcia za pomocą filtra górnoprzepustowego (High Pass)

Trzeci sposób na wyostrzenie zdjęcia w Photoshopie to mój ulubiony. Ponownie zaczynamy od skopiowania warstwy z tła. Tym razem z rozwijanego menu na górze strony wybieramy Filtr, Inne i Górnoprzepustowy. Zdjęcie powinno nam się zrobić szare i będziemy widzieć tylko krawędzie - to właśnie na te miejsca zadziała filtr. Wybieramy promień - u mnie nie jest to nigdy więcej niż kilka pikseli - i klikamy ok.

 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
[1/4]

To jeszcze nie koniec. Następnie przechodzimy do okna z warstwami. Zaznaczymy skopiowaną warstwę i z rozwijanego menu na górze okna warstw wybieramy tryb Nakładka. Następnie możemy edytować krycie warstwy, tym samym wpływając na stopień wyostrzenia zdjęcia.

Obraz
Obraz;
Obraz
Obraz;
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)