Jak znaleźć modelkę do współpracy?

Jak znaleźć modelkę do współpracy?

Jak znaleźć modelkę do współpracy?
Źródło zdjęć: © © [Justyna KocurCzarny](https://www.facebook.com/JustynaKocurPhotography/)
Justyna Kocur-Czarny
12.12.2019 09:01, aktualizacja: 12.12.2019 10:01

Jeśli interesujesz się fotografią portretową lub chcesz spróbować swoich sił w tej dziedzinie to szybko staniesz przed tym pytaniem. Jak nawiązać współpracę z modelem lub modelką? Gdzie ich znaleźć i jak przekonać do wspólnej sesji? Poniżej kilka podpowiedzi.

Świetnym miejscem na znalezienie modelki jest Instagram

Korzystam z niego bardzo często. Jeśli masz wielu obserwatorów to pewnie wystarczy, że wrzucisz ogłoszenie na InstaStory i nie możesz opędzić się od zgłoszeń. Jednak nawet w takiej sytuacji dobrze skonstruowane ogłoszenie powinno zawierać informację o terminie sesji, jej zakresie oraz kluczowych wymaganiach (np. wzrost, kolor włosów).

Zakładając jednak, że wśród twoich obserwatorów nie ma odpowiedniego kandydata, oto co możesz zrobić. Spróbuj wyszukać hashtag, który będzie zawierał nazwę miejscowości, w której planujesz sesję + "model", np. #warsawmodel #wroclawmodel #poznanmodel #athensmodel itd. Jeśli szukam osoby do zdjęć w mniejszym mieście, dla którego taki lub podobny hashtag nie istnieje, wyszukuję zdjęcia w danej lokalizacji. Jest to bardziej czasochłonne, ponieważ musimy przejrzeć sporo postów niezwiązanych z fotografią, ale czasem udaje się wyłowić lokalną perełkę.

Istnieje sporo grup na Facebooku dla fotografów i modeli

Niektóre z nich dotyczą konkretnego miasta. Jedne zrzeszają tylko osoby zainteresowane fotografią niekomercyjną, w innych można zamieszczać także ogłoszenia płatne. Spróbuj je wyszukać wpisując nazwę miasta + "TFP" lub "fotografowie i modelki" czy "portrety". W ten sposób udało mi się znaleźć modelki w Weronie, mimo że nie miałam tam żadnych znajomości, a i mój włoski pozostawia trochę do życzenia.

Pamiętaj, żeby zamieszczając post w takiej grupie stosować się do regulaminu. Opisz kogo potrzebujesz, załącz swoje portfolio oraz określ, na jakich zasadach ma przebiegać sesja. Nie przejmuj się, jeśli jesteś początkujący - każdy jakoś zaczynał. Przedstaw swoje doświadczenie, pomysł i załącz przykładowe zdjęcia. Poinformuj ilu zdjęć i w jakiej formie model lub modelka mogą się spodziewać po sesji.

Agencje modelek potrzebują fotografów

Jeśli masz już portfolio, ale brakuje ci nowych twarzy, dobrym pomysłem może być nawiązanie współpracy z agencjami modelek. Zdarza się, że dziewczyny, które są na kontraktach lub niedawno dołączyły do agencji potrzebują nowych zdjęć do portfolio i mają trochę czasu pomiędzy zleceniami. Skontaktuj się z osobą odpowiedzialną za koordynację ich pracy (bookerem), przedstaw się i opisz jak wyobrażasz sobie współpracę. Często w takich przypadkach będzie potrzebna podpisanie umowy między tobą a osobą, której będziesz robić zdjęcia.

Rozejrzyj się, może masz kogoś fotogenicznego w swoim otoczeniu

Nie zawsze osoba, która nam pozuje musi mieć duże doświadczenie. Czasem wystarczy, że swobodnie czuje się przed aparatem, jest otwarta na wskazówki i ma gen fotogeniczności. Moją pierwszą modelką została koleżanka ze szkoły (pracujemy razem do dziś!). Zdarzyło mi się też zrobić zdjęcia dziewczynie, którą wypatrzyłam w tramwaju. Pierwsze sesje narzeczeńskie, ślubne i rodzinne zrobiłam oczywiście znajomym. Najgorsze co możesz zrobić, to założyć, że ktoś ci odmówi, zanim zapytasz.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)