Jaki odcień ma ludzka skóra? Pantone stworzył próbnik kolorów dla różnych karnacji

Jaki odcień ma ludzka skóra? Pantone stworzył próbnik kolorów dla różnych karnacji
Marcin Watemborski

07.01.2022 12:22, aktual.: 08.01.2022 14:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Pantone ustanawia światowe standardy kolorystyczne. Niedawno rozpoczęła program polegający na potwierdzaniu odcieni skóry. Pantone SkinTone Validated to projekt, który jest dodatkiem do istniejącego już systemu zatwierdzania barw. Ma to ułatwić kwestię wyświetlania kolorów oraz ich dokładnego odwzorowania w druku.

Program Pantone SkinTone Validated czeka obecnie na patent. Przyszłość tego przedsięwzięcia ma wpływać na telewizory, urządzenia mobilne, drukarki oraz inne sprzęty, które mają dobrze odwzorowywać barwy skóry. To właśnie firma Pantone odpowiada za standaryzację barw i w końcu wzięli się za coś, co spędza fotografom portretowym sen z powiek od lat.

Nowy przewodnik dotyczący kolorów skóry będzie dodatkiem do już istniejącego próbnika. Barwy skóry ludzi różnią się w znaczny sposób – zależnie od pochodzenia etnicznego czy nawet konkretnego miejsca zamieszkania. Obecnie wytypowano 110 podstawowych kolorów, od których i tak mogą być odstępstwa.

Obraz

Mimo tego, że bez większego problemu jesteśmy w stanie odróżnić odcienie, to ich ustandaryzowanie to nie lada wyzwanie. Dokładny kolor skóry danej osoby to indywidualna sprawa. Współcześnie nie istnieje narzędzie, które byłoby w stanie idealnie nazwać daną barwę. Gdy patrzymy na zdjęcia, zawsze wspomniana skóra ma kolor, który nie jest wiernie oddany, a jest interpretacją sprzętu oraz postrzegania barw osoby, która daną fotografię retuszowała.

Pierwszym partnerem Pantone'a będzie firma BenQ, która specjalizuje się w produkcji monitorów, w tym graficznych i fotograficznych. Powstaną dwa modele urządzeń, które będą certyfikowane nowym programem Pantone'a. Mają to być: PD3205U oraz PD2705U. Będzie to krok naprzód dla obu firm, przy czym BenQ znacznie zyska dzięki certyfikatom Pantone'a w połączeniu z własną technologią AQCOLOR, zapewniającą prawidłowe odwzorowanie barw.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)