Jakie ciała niebieskie fotografować w październiku? NASA przygotowała poradnik

W tym miesiącu nad Europą będzie można obserwować częściowe zaćmienie Księżyca.
W tym miesiącu nad Europą będzie można obserwować częściowe zaćmienie Księżyca.
Źródło zdjęć: © Pexels
Marcin Watemborski

05.10.2022 13:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Agencja kosmiczna NASA doskonale wie, że miłośnicy astrofotografii czekają na informacje dotyczące najbardziej interesujących obiektów do obserwacji w danym miesiącu. Właśnie po to został wydany poradnik z małym kalendarium, z którego dowiemy się, co warto fotografować w październiku 2022 r.

Wśród październikowych atrakcji, na niebie zagoszczą nie tylko interesujące ruchy planet, ale również częściowe zaćmienia oraz deszcze meteorów. Miłośnicy nocnego nieba będą mogli się na pewno zachwycać okazałym wyglądem Jowisza oraz Saturna – obie planety będą dobrze widoczne, a ich majestatu dopełni gwiazda o nazwie Fomalhaut.

Powyższy film możecie odtworzyć z automatycznie przetłumaczonymi polskimi napisami. Wystarczy kliknąć ikonę napisów, wybrać opcję automatycznego tłumaczenia, a później język polski. Sprawdziliśmy i w przypadku tego wideo, działa to naprawdę dobrze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wracając do interesujących zjawisk na nocnym niebie, trzeba podkreślić, że będziemy mogli zaobserwować trwający do stycznia ruch retrogradacyjny Marsa. To zjawisko zdarza się co dwa lata, a iluzja jest wynikiem sprzecznego ruchu orbit oby planet. Wygląda to tak, jakby Mars co 2 lata zmieniał kierunek okrążania Słońca.

Mniej więcej w okolicy środka miesiąca, na niebie będzie można podziwiać deszcz orionidów. Najsilniejsze zjawisko ma wystąpić 20 października i zaowocować widocznością nawet 20 meteorów na godzinę, więc już teraz dobrze jest poszukać miejsc na mapie Polski, które nie będą zanieczyszczone światłem. Zachęcamy was do zapoznania się z terenami Izerskiego Parku Ciemnego Nieba oraz Parku Gwiezdnego Nieba "Bieszczady".

Z Europy będzie widzialny również częściowe zaćmienie Księżyca. Ten zaś osiągnie pełnię 9 października, a w nowiu pojawi się 25 października.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)