Jakiego koloru jest kwadrat? Sprawdź, czy naprawdę zmienia barwę

Jakiego koloru jest kwadrat? Sprawdź, czy naprawdę zmienia barwę04.08.2022 12:33
Jakiego koloru jest kwadrat? Sprawdź, czy naprawdę zmienia barwę

Przed wami iluzja optyczna, która pokazuje, że rzeczy niekoniecznie są takimi, na jakie wyglądają. Odpowiedź na pytanie, jaki kolor ma kwadrat wcale nie jest taka jasna jak w przypadku znanej iluzji z sukienką. Przyjrzyjcie się uważnie.

Akiyoshi Kitaka opublikował na Twitterze klip z iluzją optyczną. Zobaczymy na niej przemieszczający się kwadrat, który wydaje się zmieniać kolory. Zgodnie z tym, co mówi twórca iluzji będący psychologiem oraz artystą, barwa jest niezmienna.

Ta iluzja ma za zadanie udowodnić, że mózg często zgaduje kolory, a nie postrzega je bardzo dokładnie. W tym przypadku zależne jest to od punktu odniesienia, czyli tła, po którym przemieszcza się kwadrat. Wiele osób zwróciło uwag na to, że figura wygląda jakby była szara na różowym tle, zaś na turkusowym jest wyraźnie różowa.

Oczywiście internauci postanowili szybko sprawdzić, jak jest naprawdę i zestawili na jednym obrazie kwadraty, które były w różnych pozycjach, ale wycinając tło. Ustawione obok siebie wyglądają identycznie – ich kolor niczym się nie różni. Prawdziwy kolor kwadratu to różowy, jednak przez przeciwstawny kolor, czyli turkus, dużo wyraźniej się odznacza niż na tle z tej samej palety barw.

Drugim czynnikiem zmiany postrzegania barwy jest ruch danego elementu, co dokładnie opisali Sang-Wook Hong oraz Min-Suk Kang na łamach dziennika "Nature" w 2016 roku. Do uzyskania tego złudzenia, konieczne są obiekty ruchome i statyczne – zupełnie jak w przypadku filmiku opublikowanego przez Akiyoshiego Kitakę.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)