Jakiego koloru są jej oczy? Prawie wszyscy się mylą

Jakiego koloru są jej oczy? Prawie wszyscy się mylą

Jakiego koloru są oczy modelki?
Jakiego koloru są oczy modelki?
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Marcin Watemborski
23.05.2023 12:04

Patrząc na to zdjęcie, od razu nasuwa się wręcz stuprocentowo pewna odpowiedź, że kobieta ma oczy koloru niebieskiego. Otóż nie. Nasze mózgi spłatały nam figle. Większość z nas nie jest w stanie postrzegać barwy tęczówek tej modelki inaczej niż specyficzny odcień błękitu. Jak jest naprawdę?

Zdjęcie na górze artykułu pokazuje portret kobiety, który jest otoczony czerwonym filtrem – podobnym do zaznaczenia szybką maską w Photoshopie lub Lightroomie. Jedynie tęczówki mają inny kolor. Mimo tego, że odpowiedź na pytanie o barwę oczu wydaje się banalne, wcale tak nie jest.

Na TikToku iluzjonista Dean Jackson opublikował filmik, w którym wyjaśnia mechanizm działania przedstawionej iluzji. Wszystko zaczyna się od czarno-białego zdjęcia i tu kryje się cała zagadka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mimo tego, że monochromatyczna fotografia jest w odbiorze oczywista, to wszystko się zmienia, gdy pojawia się czerwony filtr. Nagle oczy stają się niebieskie, chociaż to tylko złudzenie. Cała rzecz polega na tym, że tęczówki są szare, a nasze mózgu zostały oszukane. Dean tłumaczy, że nasze postrzeganie jest nastawione na doszukiwanie się pigmentu w tęczówkach, a niebieski filtr nakazał naszej percepcji rozumienie szarości, jako błękitu, z tego powodu, że taki kolor oczu znamy i jest bardziej powszechny w europejskiej kulturze niż szary.

Odtworzyliśmy iluzję z TikToka w Photoshopie.
Odtworzyliśmy iluzję z TikToka w Photoshopie.© Licencjodawca

Jeśli potrzebujecie dowodu na to, że oczy są faktycznie szare, to wrzuciliśmy rzeczone zdjęcie do Photoshopa, nanieśliśmy maskę i zrobiliśmy zrzut ekranu. Podkreślamy, że zdjęliśmy barwy ze screenshota, więc kolor nie miał tu najmniejszego prawa istnieć.

Przy okazji – modelka w rzeczywistości ma niebieskie oczy, ale nie na zdjęciu.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)