Jan Grarup "Haiti Aftermath" - zwycięzca Oskara Barnacka w Leica Gallery

Jan Grarup "Haiti Aftermath" - zwycięzca Oskara Barnacka w Leica Gallery12.04.2012 16:30
fot. Jan Grarup
fot. Jan Grarup
Piotr Dopart

Leica Gallery Warszawa zaprasza na wystawę fotografii Jana Grarupa - zwycięzcy konkursu Leica Oskar Barnack Award 2011. Prace Grarupa zgromadzone w zbiorze "Haiti Aftermath" dokumentują skutki trzęsienia ziemi, które nawiedziło Haiti 12 stycznia 2010 roku, z ogromną wyrazistością pokazując ogrom katastrofy i los ocalałych.

Grarup pojechał na Haiti na zlecenie m.in. Le Monde i Russian Reporter, z zadaniem pokazania czegoś głębszego niż szybka, prasowa relacja. Koreluje to z nastawieniem Grarupa, który pracę fotografa widzi jako misję, coś więcej niż zwykłą dokumentację wydarzeń; wśród jego inspiracji znajdują się Sebastiano Salgado i Eugene Smith. Czarno-białe zdjęcia Grarupa z Haiti pełnymi garściami czerpią z podejścia obu twórców, kładących nacisk na umiejętne opowiadanie historii.

Według słów organizatora wystawy:

Widzimy ludzi, którym trzęsienie ziemi zabrało wszystko, co mieli: majątek, dach nad głową, przyjaciół i krewnych. Ich życie legło w gruzach, ich twarze wyrażają strach i rozpacz. Stracili wszystko, co kiedykolwiek posiadali, a poszukując wody i żywności, często muszą ryzykować stratę jednego, co im pozostało – życia. Policja i prywatne agencje ochrony próbują chronić pozostałe zapasy żywności i nie wahają się w tym celu użyć broni. To, co Grarup pokazuje na swoich zdjęciach, to często momenty graniczne w życiu człowieka.

Ekspozycja dostępna będzie od 17 kwietnia do 17 maja w Leica Gallery Warszawa. Honorowy patronat nad wystawą objęła Ambasada Danii w Polsce.

fot. Jan Grarup
fot. Jan Grarup

Jan Grarup ( ur. w 1968 roku w Danii) od 18 lat fotografuje przede wszystkim wydarzenia związane z prawami człowieka i konfliktami. Jego prace potwierdzają zaangażowanie w rolę fotoreportera-świadka i wiarę w konieczność opowiadania historii o ludziach pokrzywdzonych, pozbawionych prawa głosu, pokazywania ludzi w ekstremalnych momentach - rozpaczy, godności, cierpienia i nadziei.

Grarup został nagrodzony większością prestiżowych nagród fotograficznych i nagród przyznawanych przez organizacje zajmujące się prawami człowieka: World Press Photo, UNICEF, W.Eugene Smith Foundation for Humanistic Photography, POYi i NPPA. W 2005 r. przyznano mu Visa d’Or na fotofestiwalu Visa Pour l’Image we Francji, za relację o uchodźcach z Darfuru.

fot. Jan Grarup
fot. Jan Grarup

Prace Grarupa regularnie pojawiają się w najważniejszych tytułach, jak "Newsweek", "The Guardian", "Sunday Times Magazin (UK)", "Stern", "GEO", "Paris Match" czy "la Repubblica". Fotograf jest także współzałożycielem międzynarodowej agencji non profit NOOR z siedzibą w Amsterdamie, wspierającej twórczość i rozpowszechnianie prac fotoreporterów stawiających sobie za cel podniesienie poziomu świadomości, zrozumienia świata i przyczyniających się do tworzenia wizualnej historii ludzkości.

Fundacja wspiera powstawanie fotograficznych projektów, m.in. poprzez wystawy i publikacje stymulujące społeczny dialog. Jej misją jest dostarczanie impulsów do podjęcia tematu fotografii dokumentalnej i projektów edukacyjnych niosących filozofię Noor.

Źródło: Leica

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)