Japończycy wyślą na Marsa kamery 8K. Powstaną też zdjęcia jego księżyców

Japończycy wyślą na Marsa kamery 8K. Powstaną też zdjęcia jego księżyców
Marcin Watemborski

15.09.2020 10:17, aktual.: 26.07.2022 14:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

JAXA we współpracy z NHK pracują nad poważnym rozwiązaniem obrazującym. Będą to kamery 4K i 8K, które polecą w kosmos. Wszystko to dzięki prężnie rozwijającej się misji eksploracji Marsa. Naukowcy są podekscytowani!

Widzieliśmy już filmik w 4K z powierzchni Marsa, ale był on powiększany cyfrowo i składany przez pasjonatów. Tym razem na celowniku naukowców jest coś kompletnie nowego – wysłanie kamer o natywnej rozdzielczości 4K i 8K. Wychodzi jednak na to, że Mars to nie wszystko, co ich kręci, a również jego księżyce.

Japońska Agencja Eksploracji Aerokosmicznej (JAXA) w połączeniu sił z NHK (jednym z większych wydawców telewizyjnych) postanowiła skoncentrować się nie tylko na powierzchni Czerwonej Planet, ale na poznaniu Phobosa i Deimosa – jej dwóch księżyców. Celem jest uzyskanie bardzo szczegółowych obrazów, umożliwiających lepsze poznanie struktury samego Marsa i jego sąsiadów.

The Martian Moons eXploration (MMX): Exploring the Mars system with Super Hi-Vision (8K) Cameras

Kamery 4K i 8K mają zostać zamontowane w sondzie MMX (Martian Moons Exploration) i wysłane w kosmos w 2024 roku. Będzie to pierwszy raz w historii nauki, kiedy zobaczymy filmy i zdjęcia w tak wysokiej rozdzielczości. Obrazy będą połączone z danymi zebranymi przez urządzenia badawcze sondy.

Oprócz materiału wizualnego, sonda MMX ma również wylądować na powierzchni Phobosa i zebrać próbki gleby, które wrócą do laboratoriów na Ziemi.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)