Japończycy wyślą na Marsa kamery 8K. Powstaną też zdjęcia jego księżyców

Japończycy wyślą na Marsa kamery 8K. Powstaną też zdjęcia jego księżyców

Japończycy wyślą na Marsa kamery 8K. Powstaną też zdjęcia jego księżyców
Marcin Watemborski
15.09.2020 10:17, aktualizacja: 26.07.2022 14:45

JAXA we współpracy z NHK pracują nad poważnym rozwiązaniem obrazującym. Będą to kamery 4K i 8K, które polecą w kosmos. Wszystko to dzięki prężnie rozwijającej się misji eksploracji Marsa. Naukowcy są podekscytowani!

Widzieliśmy już filmik w 4K z powierzchni Marsa, ale był on powiększany cyfrowo i składany przez pasjonatów. Tym razem na celowniku naukowców jest coś kompletnie nowego – wysłanie kamer o natywnej rozdzielczości 4K i 8K. Wychodzi jednak na to, że Mars to nie wszystko, co ich kręci, a również jego księżyce.

Japońska Agencja Eksploracji Aerokosmicznej (JAXA) w połączeniu sił z NHK (jednym z większych wydawców telewizyjnych) postanowiła skoncentrować się nie tylko na powierzchni Czerwonej Planet, ale na poznaniu Phobosa i Deimosa – jej dwóch księżyców. Celem jest uzyskanie bardzo szczegółowych obrazów, umożliwiających lepsze poznanie struktury samego Marsa i jego sąsiadów.

The Martian Moons eXploration (MMX): Exploring the Mars system with Super Hi-Vision (8K) Cameras

Kamery 4K i 8K mają zostać zamontowane w sondzie MMX (Martian Moons Exploration) i wysłane w kosmos w 2024 roku. Będzie to pierwszy raz w historii nauki, kiedy zobaczymy filmy i zdjęcia w tak wysokiej rozdzielczości. Obrazy będą połączone z danymi zebranymi przez urządzenia badawcze sondy.

Oprócz materiału wizualnego, sonda MMX ma również wylądować na powierzchni Phobosa i zebrać próbki gleby, które wrócą do laboratoriów na Ziemi.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)