Makaki jako tancerki burleski i nie tylko. Fotograf przyjrzał się sprawie

Zwycięzca konkursu Wildlife Photographer of the Year 2019 w kategorii fotoreportaż, Jasper Doest sfotografował makaki w Japoni. Małpy zatrudniane są tam do pracy w branży rozrywkowej.

Makaki jako tancerki burleski i nie tylko. Fotograf przyjrzał się sprawie
Źródło zdjęć: © © [Jasper Doest](https://www.jasperdoest.com/)
Justyna Kocur-Czarny

18.10.2019 | aktual.: 26.07.2022 15:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Najtrudniejszy do sfotografowania obraz, Jasper Doest zobaczył w pewnej tawernie. Nagle światła zmieniły się na czerwone, a właściciel krzyknął "Sexy time!". Na zawołanie 17-letnia małpka położyła się na scenie i zaczęła sugestywnie dotykać swojej pieluszki. Mały, ciemny pokój na tyłach Kayabuki Tavern wypełnił się okrzykami i śmiechem. Fotografowanie tego spektaklu było dla fotografa przykrym doświadczeniem: "Ten obraz wciąż mnie prześladuje - trudno mi w ogóle patrzeć na to zdjęcie".

17-letni makak Fuku-chan nie tylko daje występy, ale także pracuje we wspomnianym lokalu jako kelner. W związku z rosnącą populacją tych zwierząt, przepisy w Japonii zezwalają na chwytanie i szkolenie dzikich makaków dla branży rozrywkowej. Istnieją nawet regulacje, według których ich czas pracy nie może wynosić więcej niż godzina lub dwie dziennie.

Obraz
© [Jasper Doest](https://www.jasperdoest.com/)

Makak japoński, nazywany również małpą śnieżną, jest gatunkiem naczelnych występującym tylko w Japonii. Ogromny sukces parków utworzonych w celu ochrony tych niegdyś zagrożonych małp spowodował przeludnienie tego gatunku. Co więcej, ze względu na bliskość strażników parków i turystów oraz zależność w zakresie pożywienia, wiele małp straciło naturalny lęk przed ludźmi i obecnie atakuje uprawy.

W fotoreportażu Holendra znalazło się zdjęcie 77-letniej staruszki trzymającej półautomatyczny karabin pneumatyczny. Rolniczka stoi obok pól uprawnych w swojej rodzinnej farmie, aby odstraszyć makaki, których codzienne naloty zagrażają życiu jej rodziny. Pomimo ich statusu chronionego od 5 000 do 10 000 małp jest co roku uśmiercanych, aby zapobiec szkodom rolniczym na obszarach, na których lokalna gospodarka w dużej mierze opiera się na uprawach wytwarzanych przez małe gospodarstwa rolne.

Obraz
© [Jasper Doest](https://www.jasperdoest.com/)

Fotoreportaż Jaspera Doesta bada złożoną relację Japończyków ze zwierzętami, które można uznać za szkodniki, zwierzęta domowe i członków rodziny lub intratne źródło rozrywki. Na jednym ze zdjęć młoda dziewczyna pozuje do zdjęcia z kilkoma makakami, aby przyciągnąć turystów do restauracji.

Jasper początkowo sceptycznie podchodził do etyki chwytania i szkolenia zwierząt. Spędzanie czasu z ich opiekunami uwypukliło empatyczne relacje niektórych trenerów z małpami. Zamiast traktować ich wyłącznie jako źródło dochodów, przywiązywali się do makaków i troszczyli się o nie, jak o dzieci.

Obraz
© [Jasper Doest](https://www.jasperdoest.com/)
Obraz
© [Jasper Doest](https://www.jasperdoest.com/)
Obraz
© [Jasper Doest](https://www.jasperdoest.com/)
Komentarze (0)