Jedno z największych muzeów sztuki filmowej spłonęło. Archiwa stracono bezpowrotnie
To tragedia dla światów kinematografii i antropologii. Cinemateca Brasileira spotkało ogromne nieszczęście. Pożar, który tam wybuchł strawił doszczętnie zbiory muzealne. Wśród nich było wiele oryginalnych filmów formatu 35 mm i 16 mm, jak również bezcenne dokumenty oraz sprzęt. Media zarzucają włodarzom, że budynek był źle zaprojektowany, a strat można było uniknąć.
02.08.2021 | aktual.: 26.07.2022 14:24
Cinemateca Brasileira w Sao Paulo to wyjątkowe miejsce, w którym były gromadzone archiwa audiowizualne Ameryki Łacińskiej. Historyczne materiały zawierają wiele wartościowych treści, a raczej zawierały, ponieważ właśnie przestały istnieć. Pożar strawił doszczętnie zbiory muzealne – jak na ironię, nie było to pierwsze takie wydarzenie.
Pierwszy duży pożar w Cinemateca Brasileira wybuchł 2 kwietnia 2016 roku i zniszczył wówczas około 500 filmów. 4 lata później, na podstawie inspekcji Brytyjskiego Instytutu Filmowego, stwierdzono, że archiwa są w bardzo złym stanie. Kluczowym momentem w historii placówki był maj 2021 roku, gdy dziennikarz z redakcji magazynu fireze stwierdził, że przy obecnym stanie zbiorów i kondycji budynku, może niebawem dojść do pożaru. Tak też się stało 29 lipca 2021 roku.
Media takie jak The Brazilian Report oraz HyperAllergic stwierdziły, że budynek z archiwami Cinemateca Brasileira powinien być zabezpieczony zaawansowanymi systemami przeciwpożarowymi, lecz tak nie było. Media zwracają uwagę na to, że system wentylacji pomieszczeń również powodował niebezpieczeństwo, które mogło skutkować zniszczeniem archiwów. Według doniesień lokalnej prasy, rząd Brazylii zignorował potrzeby muzeum i obciął budżet na instalację zabezpieczeń.
Organizacja FIAF, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Archiwów Filmowych, wydało oświadczenie, w którym przeczytamy, że dokładne straty są nieznane, ale całość można ocenić jako katastrofę historyczną. Filmy, które były w brazylijskiej placówce, były niesamowitą kopalnią wiedzy na temat przeszłości, jak też jednymi z najstarszych dobrze zachowanych zbiorów.
Do wieli filmów nie można jakkolwiek wrócić, ponieważ nie zostały one zeskanowane cyfrowo. Ich utrata jest bezpowrotna. To istna tragedia dla świata sztuki i historii. Zgodnie z doniesieniami FIAF, cały personel zajmujący się archiwami Cinemateca Brasileira został zwolniony, a w poprzedzających to zdarzenie miesiącach, pracownikom nie wypłacano pensji.
Gdyby na miejscu były odpowiedzialne za bezpieczeństwo osoby, nie tylko strat, ale samego pożaru w ogóle można było uniknąć, jak zauważają eksperci ze stowarzyszenia.