Jedno zdjęcie na każdy tydzień roku. Łukasz Rados ukończył projekt 52

Jedno zdjęcie na każdy tydzień roku. Łukasz Rados ukończył projekt 52

Jedno zdjęcie na każdy tydzień roku. Łukasz Rados ukończył projekt 52
Źródło zdjęć: © © Łukasz Rados / tydzień 36 / [lukaszrados.pl](https://lukaszrados.pl/teksty/projekt52)
Monika Homan
04.01.2019 07:48, aktualizacja: 04.01.2019 16:03

Projekt 52 zakłada publikowanie jednego zdjęcia tygodniowo przez cały rok. Łukasz Rados, miłośnik fotografii krajobrazowej, właśnie zakończył taki projekt i dziś może pochwalić się 52 zdjęciami z 2018 roku - każde wykonane w innym tygodniu. Podejmiecie podobne wyzwanie na 2019 rok?

Łukasz Rados na co dzień pracuje jako Front End Developer. Jego odskocznią jest fotografia krajobrazowa i podróżnicza. Początkowo zainteresowały go zdjęcia makro i spędzał poranki próbując fotografować aparatem swojego taty ważki. Po wycieczce na żagle do Norwegii, zakochał się w fotografii krajobrazu. Łukasz uwielbia góry, miejsca odległe i mniej zatłoczone. Przyjemność sprawia mu przebywanie w terenie.

Obraz
© © Łukasz Rados / tydzień 1 / [lukaszrodos.pl](https://lukaszrados.pl/teksty/projekt52)

Pod koniec każdego roku Łukasz przegląda swoje zdjęcia żeby ocenić swój postęp. Kiedy kończył się 2017 rok, podczas takiego podsumowania stwierdził, że jego zadowolenie ze swojego postępu jest zaledwie umiarkowane. Okazało się, że poza zaplanowanymi wyprawami, nie fotografował tak często, jakby tego od siebie oczekiwał. Chciał to zmienić.

Obraz
© © Łukasz Rados / tydzień 5 / [lukaszrodos.pl](https://lukaszrados.pl/teksty/projekt52)

Projekt 52 zakłada publikowanie jednego zdjęcia tygodniowo przez cały rok. Nie jest to pomysł nowy, a setki fotografów na całym świecie co roku podejmują takie wyzwanie. Łukasz uznał, że to dobry sposób na podszlifowanie swojego warsztatu oraz regularne fotografowanie. Z początkiem 2018 roku zaczął swój projekt 52. Założeniem było opublikowanie jednego zdjęcia krajobrazowego, którego nie musiałby się wstydzić.

Obraz
© © Łukasz Rados / tydzień 10 / [lukaszrodos.pl](https://lukaszrados.pl/teksty/projekt52)

Rok później może się pochwalić 52 zdjęciami wykonanymi tydzień po tygodniu. Jak mówi Łukasz, nie było lekko, a myśl o przerwaniu projektu wracała kilkukrotnie. Pierwsze kilka tygodni poszło gładko, ale w lipcu, kiedy niebo było bezchmurne i nudne, pojawiło się zmęczenie projektem. Niejednokrotnie potrzeba zrobienia zdjęć zamieniała się z przyjemności w przykry obowiązek. Pogodzenie projektu z pracą sprawiało nieco problemów. Trudne były zwłaszcza miesiące zimowe, kiedy pracę zaczynał przed wschodem, a kończył po zachodzie słońca, więc fotografować mógł tylko w weekendy.

Obraz
© © Łukasz Rados / tydzień 20 / [lukaszrodos.pl](https://lukaszrados.pl/teksty/projekt52)

Łukaszowi udało się spełnić założenie projektu - zdjęcia robił częściej i regularnie. Szukał nowych kadrów, żeby nie publikować dwóch podobnych zdjęć, a kiepska pogoda przestała być wymówką do wyjścia z domu. Projekt nauczył Łukasza lepiej planować wypady na zdjęcia. Zaczął sprawdzać pogodę, przewidywać mgły, chmury oraz inne ciekawe zjawiska . Zaczął też szukać nowych miejsc za pomocą Google Maps. Słabsze zdjęcia zamienił na naukę. Tak było w tygodniu 26, kiedy powstało zdjęcie plaży, z którego Łukasz nie jest do końca zadowolony. Jak mówi, z perspektywy czasu, w tamten dzień nie poszedłby na plażę, a raczej zrobiłby wieczorne zdjęcia Amsterdamu, w którym mieszka.

Obraz
© © Łukasz Rados / tydzień 13 / [lukaszrodos.pl](https://lukaszrados.pl/teksty/projekt52)

Projekt nauczył go też lepszej selekcji swoich prac, bo z każdego tygodnia musiał wybrać tylko jedno zdjecie, co czasami nie było najłatwiejsze, zwłaszcza w tygodniach, podczas których wyjeżdżał na wycieczki.

Obraz
© © Łukasz Rados / tydzień 22 / [lukaszrodos.pl](https://lukaszrados.pl/teksty/projekt52)
Projekt 52 kosztował mnie wiele energii i zajmował sporo czasu, ale dał też ogromną satysfakcję. Jestem bardzo zadowolony z efektu końcowego. Wykonałem wiele zdjęć, które mogłyby inaczej nie powstać (dotyczy to zwłaszcza zdjęć wschodów słońca - projekt był mocną motywacją do wstania z łóżka), zrozumiałem trochę lepiej, co lubię fotografować i nauczyłem się lepiej planować swoje wypady fotograficzne. Myślę, że było warto.
Obraz
© © Łukasz Rados / tydzień 24 / [lukaszrodos.pl](https://lukaszrados.pl/teksty/projekt52)

Sporym wsparciem okazali się znajomi, wielu z nich dopytywało, czy zrobił już zdjęcie w tym tygodniu lub komentowali dotychczas zrobione.

Obraz
© © Łukasz Rados / tydzień 26 / [lukaszrodos.pl](https://lukaszrados.pl/teksty/projekt52)

Jeśli chcecie zacząć swój projekt 52 w 2019 roku, jeszcze nie jest za późno. Do końca tygodnia możecie zrobić świetne pierwsze zdjęcie. Nie musicie ograniczać się do krajobrazu - możecie fotografować co tylko chcecie i doskonalić swój warsztat w dowolnej dziedzinie. Łukasz Rados udowodnił wszystkim, że z odrobiną samozaparcia jest to możliwe.

Obraz
© © Łukasz Rados / tydzień 33 / [lukaszrodos.pl](https://lukaszrados.pl/teksty/projekt52)

Wszystkie zdjęcia z projektu 52 Łukasza, wraz z opisami możecie zobaczyć na stronie internetowej Łukasza, lub na jego profilu na Instagramie.

Obraz
© © Łukasz Rados / tydzień 38 / [lukaszrodos.pl](https://lukaszrados.pl/teksty/projekt52)
Obraz
© © Łukasz Rados / tydzień 40 / [lukaszrodos.pl](https://lukaszrados.pl/teksty/projekt52)
Obraz
© © Łukasz Rados / tydzień 50 / [lukaszrodos.pl](https://lukaszrados.pl/teksty/projekt52)
Obraz
© © Łukasz Rados / tydzień 52 / [lukaszrodos.pl](https://lukaszrados.pl/teksty/projekt52)

[h4][url=https://slack-redir.net/link?url=https%3A%2F%2Fwww.research.net%2Fr%2FKT98DX9] Interesujesz się technologiami? Opowiedz nam o tym?[/url][/h4]

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)