Jedno zdjęcie na każdy tydzień roku. Łukasz Rados ukończył projekt 52
Projekt 52 zakłada publikowanie jednego zdjęcia tygodniowo przez cały rok. Łukasz Rados, miłośnik fotografii krajobrazowej, właśnie zakończył taki projekt i dziś może pochwalić się 52 zdjęciami z 2018 roku - każde wykonane w innym tygodniu. Podejmiecie podobne wyzwanie na 2019 rok?
04.01.2019 | aktual.: 04.01.2019 16:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Łukasz Rados na co dzień pracuje jako Front End Developer. Jego odskocznią jest fotografia krajobrazowa i podróżnicza. Początkowo zainteresowały go zdjęcia makro i spędzał poranki próbując fotografować aparatem swojego taty ważki. Po wycieczce na żagle do Norwegii, zakochał się w fotografii krajobrazu. Łukasz uwielbia góry, miejsca odległe i mniej zatłoczone. Przyjemność sprawia mu przebywanie w terenie.
Pod koniec każdego roku Łukasz przegląda swoje zdjęcia żeby ocenić swój postęp. Kiedy kończył się 2017 rok, podczas takiego podsumowania stwierdził, że jego zadowolenie ze swojego postępu jest zaledwie umiarkowane. Okazało się, że poza zaplanowanymi wyprawami, nie fotografował tak często, jakby tego od siebie oczekiwał. Chciał to zmienić.
Projekt 52 zakłada publikowanie jednego zdjęcia tygodniowo przez cały rok. Nie jest to pomysł nowy, a setki fotografów na całym świecie co roku podejmują takie wyzwanie. Łukasz uznał, że to dobry sposób na podszlifowanie swojego warsztatu oraz regularne fotografowanie. Z początkiem 2018 roku zaczął swój projekt 52. Założeniem było opublikowanie jednego zdjęcia krajobrazowego, którego nie musiałby się wstydzić.
Rok później może się pochwalić 52 zdjęciami wykonanymi tydzień po tygodniu. Jak mówi Łukasz, nie było lekko, a myśl o przerwaniu projektu wracała kilkukrotnie. Pierwsze kilka tygodni poszło gładko, ale w lipcu, kiedy niebo było bezchmurne i nudne, pojawiło się zmęczenie projektem. Niejednokrotnie potrzeba zrobienia zdjęć zamieniała się z przyjemności w przykry obowiązek. Pogodzenie projektu z pracą sprawiało nieco problemów. Trudne były zwłaszcza miesiące zimowe, kiedy pracę zaczynał przed wschodem, a kończył po zachodzie słońca, więc fotografować mógł tylko w weekendy.
Łukaszowi udało się spełnić założenie projektu - zdjęcia robił częściej i regularnie. Szukał nowych kadrów, żeby nie publikować dwóch podobnych zdjęć, a kiepska pogoda przestała być wymówką do wyjścia z domu. Projekt nauczył Łukasza lepiej planować wypady na zdjęcia. Zaczął sprawdzać pogodę, przewidywać mgły, chmury oraz inne ciekawe zjawiska . Zaczął też szukać nowych miejsc za pomocą Google Maps. Słabsze zdjęcia zamienił na naukę. Tak było w tygodniu 26, kiedy powstało zdjęcie plaży, z którego Łukasz nie jest do końca zadowolony. Jak mówi, z perspektywy czasu, w tamten dzień nie poszedłby na plażę, a raczej zrobiłby wieczorne zdjęcia Amsterdamu, w którym mieszka.
Projekt nauczył go też lepszej selekcji swoich prac, bo z każdego tygodnia musiał wybrać tylko jedno zdjecie, co czasami nie było najłatwiejsze, zwłaszcza w tygodniach, podczas których wyjeżdżał na wycieczki.
Sporym wsparciem okazali się znajomi, wielu z nich dopytywało, czy zrobił już zdjęcie w tym tygodniu lub komentowali dotychczas zrobione.
Jeśli chcecie zacząć swój projekt 52 w 2019 roku, jeszcze nie jest za późno. Do końca tygodnia możecie zrobić świetne pierwsze zdjęcie. Nie musicie ograniczać się do krajobrazu - możecie fotografować co tylko chcecie i doskonalić swój warsztat w dowolnej dziedzinie. Łukasz Rados udowodnił wszystkim, że z odrobiną samozaparcia jest to możliwe.
Wszystkie zdjęcia z projektu 52 Łukasza, wraz z opisami możecie zobaczyć na stronie internetowej Łukasza, lub na jego profilu na Instagramie.
[h4][url=https://slack-redir.net/link?url=https%3A%2F%2Fwww.research.net%2Fr%2FKT98DX9] Interesujesz się technologiami? Opowiedz nam o tym?[/url][/h4]