Jedyna w Polsce wystawa Vivian Maier zawita niedługo do Tarnowa

Jedyna w Polsce wystawa Vivian Maier zawita niedługo do Tarnowa12.04.2017 12:08
Jedyna w Polsce wystawa Vivian Maier zawita niedługo do Tarnowa
Źródło zdjęć: © © Vivian Maier

Vivian Maier – tajemnicza niania, która dokumentowała codzienność przez wiele lat. Ta postać cały czas pozostaje zagadkowa. Jeśli chcecie odkryć chociaż część tego, jak wyglądało jej życie – odwiedźcie koniecznie wystawę ”Vivian Maier – In her own hands”, która niebawem pojawi się w Polsce.

Vivian Maier przez ponad 40 lat pracowała jako niania. Przez większość tego czasu zajmowała się dokumentowaniem otaczającego ją świata. Jest uważana za matkę fotografii ulicznej, chociaż wielu uważało, że robi to nieświadomie. Wszelkie źródła potwierdzają jednak to, że Viv wiedziała, o co chodzi.

Jej twórczość została odkryta dopiero w 2007 roku, kiedy karton z częścią negatywów trafił na aukcję. Obecnie wiemy, że w tym dobytku było 120 tysięcy negatywów, taśm zwojowych 8 i 16 mm i nagrań. Badania nad jej pracami wciąż trwają, lecz wiedza na temat tajemniczej niani i materiały, które są dostępne, pozwalają na pokazanie jej dzieł szerokiej publiczności.

417850174443181938
Źródło zdjęć: © © Vivian Maier

Najnowsze informacje dotyczą późniejszej twórczości Maier, gdy w latach 70. sięgnęła po fotografię kolorową. Wtedy za sprawą jej małej Leiki zaczęła nawiązywać inna relację z bohaterami swoich zdjęć. Temat, który ją interesował, jednak się nie zmienił – wciąż uwielbiała dokumentować codzienne życie.

Jedyne informacje na temat jej zdjęć, tego gdzie i kiedy zostały zrobione, kogo przedstawiają – możemy odnaleźć w odręcznych notatkach fotografki. Przeważnie byli to anonimowi ludzie, z którymi Vivian wymieniała kilka spojrzeń.

417850174443378546
Źródło zdjęć: © © Vivian Maier

Już 28 kwietnia będziemy mieli okazję spotkać się z twórczością Maier na jedynej w Polsce wystawie poświęconej jej twórczości. Zostanie tam wystawione 35 najważniejszych zdjęć fotografki – 28 czarno-białych i 7 kolorowych. Pochodzą one z kolekcji Maloof Cllection z Howard Greenberg Gallery w Nowym Jorku.

Wernisaż odbędzie się 28 kwietnia o godzinie 18:30 w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie. Wystawa będzie czynna do 26 maja 2017. Wstęp jest bezpłatny.

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Centrum Sztuki Mościce.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)