Jest 70 000 razy cenniejsza niż cała gospodarka na świecie. Oto nowe zdjęcie asteroidy Psyche 16

Jest 70 000 razy cenniejsza niż cała gospodarka na świecie. Oto nowe zdjęcie asteroidy Psyche 16

Jest 70 000 razy cenniejsza niż cała gospodarka na świecie. Oto nowe zdjęcie asteroidy Psyche 16
Źródło zdjęć: © © Maxar/ASU/P. Rubin/NASA/JPLCaltech
Marcin Watemborski
08.01.2021 06:09, aktualizacja: 26.07.2022 14:35

Mimo tego, że asteroida Psyche 16 została pierwszy raz zauważona w 1852 roku, to wciąż zadziwia naukowców. NASA planuje zbadać ją dokładniej już niedługo, lecz póki co możemy napawać się jedynie jej wyglądem.

Asteroidę Psyche 16 odkrył włoski astronom Annibale de Gaspararis 17 marca 1852 roku. Od tamtego czasu nie było sposobności, by dokładnie ją zbadać, lecz naukowcy stale się jej przyglądają. Świetnym sposobem na to jest korzystanie z teleskopów kosmicznych. Zdjęcie, które widzicie, jest najbardziej szczegółowym, które dotychczas zrobiono, a zarejestrował je Teleskop Hubble’a.

Psyche 16 jest jednym z najbogatszych odkrytych źródeł niklu, którego wartość jest szacowana na 10 kwadrylionów dolarów, czyli około 70 000 razy wartości całej światowej gospodarki. Nic więc dziwnego, że NASA zamierza zbadać i to całkiem niedługo. W przyszłym roku ma zostać wysłana sonda, która zajmie się zbieraniem informacji na temat asteroidy.

Wspomniane ciało niebieskie jest ogromne i znajduje się w pasie między Jowiszem a Marsem – ma wymiary 279 x 232 km. Jednocześnie jest też jednym z najcenniejszych odkryć w kosmosie. Naukowcy sądzą, że może ona być orbitującym odłamkiem dawnego jądra planety, ponieważ jej skład przypomina jądro Ziemi, które też jest przepełnione metalem. Według dr Tracy Becker, Psyche 16 mogła być formującą się protoplanetą, gdy została wybita z cyklu przez kolizję z innym ciałem niebieskim.

Więcej na temat tajemniczej asteroidy dowiemy się jednak w 2026 roku. Zanim sonda badawcza wystrzelona w 2022 doleci na miejsce, trochę to zajmie. Według planów ma ona spędzić na orbicie 21 miesięcy, podczas których będzie mapowała Psyche 16 oraz badała historię asteroidy.

  • Slider item
[1/1]

[h4]Wybierz najlepszą technologię roku i wygraj 5 tys. złotych!Wejdź na [url=https://imperatory.wp.pl/strona-glowna]imperatory.wp.pl[/url] i zagłosuj.[/h4]

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)