Jest oddalona o 150 milionów lat świetlnych. Teleskop Hubble’a ujął piękną galaktykę

Kosmiczny Teleskop Hubble’a to niesamowite narzędzie, które od ponad 30 lat dostarcza naukowcom zdjęcia najdalszych zakątków kosmosu. Najnowsze zdjęcie pokazuje galaktykę NGC 5037, która znajduje się bardzo daleko. Kadr jest zachwycająco czysty.

Jest oddalona o 150 milionów lat świetlnych. Teleskop Hubble’a ujął piękną galaktykę
Źródło zdjęć: © © NASA / ESA
Marcin Watemborski

Pierwszym obrazem, który maluje się w głowach większości z nas, gdy mówimy o galaktykach, są zakręcone kosmiczne twory. Właśnie taką galaktykę spiralną sfotografował niedawno Teleskop Hubble’a zarządzany przez agencje NASA i ESA.

Po to, by dotrzeć do NGC 5037 trzeba by było podróżować z prędkością światła wynoszącą w przybliżeniu 300 000 km/s przez 150 lat. Ta galaktyka spiralna w gwiazdozbiorze Panny (Virgo) została udokumentowana o raz pierwszy w 1785 roku przez brytyjsko-niemieckiego astronoma i konstruktora teleskopów Fredericka Williama Herschela.

Dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Hubble’a możemy zobaczyć galaktykę spiralną NGC 5037 lepiej niż wcześniej. Na zdjęciu widać przepiękne szczegóły i krążącą w niej materię. Wszystko to dzięki kosmicznej technologii, która jednak nie jest tak nowa. Od 12 lat działa nieprzerwanie dostarczając nowych zdjęć wszechświata.

Do zarejestrowania obrazu została wykorzystana kamera Wide Field Camera 3. Bazuje ona na 2 sensorach CCD i od 14 maja 2009 roku pełni swoją misję. Posiada ona 2 matryce, które pokrywają zakres ultrafioletu (od 200 nm) oraz światła widzialnego. Każdy z czujników rejestruje obraz w rozdzielczości 2048 x 4096 pikseli, a detektor podczerwieni w rozdzielczości 1024 x 1024 pikseli. Najdłuższe zarejestrowane przez WFC3 fale mogą mieć długość do 1700 nm.

Więcej interesujących zdjęć znajdziecie na stronie NASA.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (13)