„Jestem dokumentalistą – wykorzystuję fotografię do opisywania rzeczywistości” - mówi o sobie Andrzej Bogacz
Nowy Jork jest jednym z ważniejszych miast w historii fotografii – to tam powstawały najważniejsze magazyny oraz setki wspaniałych fotografii dokumentalnych pokazujące życie mieszkańców. Zobaczcie jak przedstawia je Andrzej Bogacz.
Pęd za życiem i piekielnie ruchliwe ulice to cechy charakterystyczne Wielkiego Jabłka. Według Bogacza dopiero zmęczenie uświadamia człowiekowi to, że jest częścią tego miasta. Kiedy pierwszy raz przyjechał do NY nie znał nikogo.
Wielkomiejska samotność to pierwsze doświadczenie, które dotyka każdego, kto pojawi się w tej metropolii. Andrzej stawał na rogu ulicy z kawą i obserwował tętniące życie miasta.; w barach rozmawiał z nieznajomymi, poznawał ich historie, ale nigdy więcej ich nie spotykał.
Poznanie stylu życia Nowego Jorku wymagało od fotografa codziennych wędrówek. Bobacz wspomina, że „zdjęcia miast trzeba sobie wychodzić”. Gromadził je z nadzieją, że kiedyś powróci do nich i stworzy album.
Prace, które będziecie mogli zobaczyć na nadchodzącej wystawie w Galerii „OBOK” były inspirowane twórczością Charlesa Rezinkoffa. Był to człowiek, który żył i pisał w Nowym Jorku ponad 40 lat temu – dużo po nim chodził i poznawał każdy tajemniczy zakamarek. Jego opis rzeczywistości był konkretny i oszczędny, podobnie jak twórczość Andrzeja Bogacza.
Twórca zdjęć fotografuje tym, co ma pod ręką – w większości są to lustrzanki cyfrowe, sprzętem wymienia się ze znajomymi. Materiał wystawowy był realizowany przy użyciu produktów Canona, Nikona oraz Fuji. Fotograf mówi, że najchętniej robiłby zdjęcia bez użycia aparatu – po prostu patrząc i zapamiętując obrazy.
Głównymi inspiracjami dla Bogacza są: Mark Cohen, Bruce Gilden, Bruce Davidson, Elliott Erwitt oraz Robert Frank. Dzięki spotkaniom i rozmowom ze swoimi autorytetami fotograf mógł lepiej poznać ich pracę i zrozumieć styl ulicy.
Wystawę prac Andrzeja Bogacza będziecie mogli odwiedzać w dniach 11.02-10.03.2016 w Galerii „OBOK” ZPAF.
Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.