Johnny Depp zagrał legendarnego fotografa W. Eugene Smitha w filmie "Minamata"

Johnny Depp zagrał legendarnego fotografa W. Eugene Smitha w filmie "Minamata"
Marcin Watemborski

04.11.2020 10:07, aktual.: 26.07.2022 14:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

William Eugene Smith był jednym z najlepszych fotoreporterów w historii fotografii. Większość jego twórczości opierała się na zdjęciach wojennych, jednak w latach 70. XX wieku dokumentował skutki skażenia rtęcią wśród ludzi mieszkających u wybrzeża Japonii. Film "Minamata" opowiada właśnie o tym, a w rolę legendy wcielił się nie kto inny, jak Johnny Depp.

William Eugene Smith to nazwisko, które powinien znać każdy miłośnik fotoreportażu. W latach 1971-1973 wraz ze swoją żoną, fotograf mieszkał w miejscowości Minamata w Japonii. Do lokalnych wód zostały wpuszczone toksyczne odpady – głównie rtęć – które wpłynęły na życie tamtejszych mieszkańców. Smith zauważając problem zaczął opowiadać historię ludzi w okolicy.

Zdjęcia z cyklu "Minamata: The Story of the Poisoning of a City, and of the People Who Chose to Carry the Burden of Courage" (ang. Minamata: Historia zatrucia miasta i ludzi, którzy wybrali dźwiganie ciężaru odwagi) mogły nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Smith został nawet zaatakowany przez pracowników fabryki, którym zależało, by sprawa ucichła. Mimo utraty wzroku na jedno oko w wyniku pobicia, Smith opublikował cały album fotograficzny poświęcony tematowi. Wśród selekcji zdjęć znalazł się kadr "Tomoko Uemura w kąpieli", który jest uznany za jedno z najważniejszych zdjęć W. Eugene Smitha.

"Tomoko Uemura w kąpieli"
"Tomoko Uemura w kąpieli"© © W. Eugene Smith

Na podstawie książki autorstwa fotografa i jego żony powstał film "Minamata", którego premiera odbyła się 21 lutego 2020 roku podczas Berlińskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Historia zebrała bardzo pozytywne recenzje, a krytycy określili zaangażowanie Johnny’ego Deppa jako wyżyny jego możliwości aktorskich. Czy trzeba mówić coś więcej?

Film "Minamata" zadebiutuje w USA 5 lutego 2021 roku, natomiast światowa premiera odbędzie się 21 lutego 2021 roku. Mamy szczerą nadzieję na obejrzenie tego dzieła na ekranach polskich kin. Zapowiada się jeden z najlepszych filmów o tematyce fotograficznej od lat.

MINAMATA Trailer (2020) Johnny Depp, Drama Movie

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)