Jollylook to ekologiczny kartonowy aparat natychmiastowy w stylistyce retro

Jollylook to ekologiczny kartonowy aparat natychmiastowy w stylistyce retro
Marcin Watemborski

01.02.2017 11:30, aktual.: 26.07.2022 18:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli jesteście miłośnikami stylistyki retro oraz fotografii natychmiastowej, to rozwiązanie, które oferuje Jollylook na pewno przypadnie Wam do gustu. Aparat pracuje na ładunki Fujifilm instax mini, a wykonany jest z kartonu i papieru z recyklingu.

Jollylook to nowy startup, który pojawił się na Kickstarterze. Jest to aparat natychmiastowy, wykorzystujący „mniej materiałów, niż te użyte przy robieniu opakowania do normalnego aparatu”. Jak głosi opis urządzenia: „Jollylook jest niebezpieczny dla środowiska jak skórka od banana”. Po przeczytaniu tych słów – zrobiło mi się cieplej na sercu. To miło, że ktoś w końcu połączył aparat fotograficzny z myślą ekologiczną.

Obraz

Pomysł na stworzenie aparatu przyszedł do głowy Olega Khalipa, kiedy przedstawiał budowę tradycyjnego aparatu swojemu synowi. Twórca urządzenia studiował głęboko wzornictwo dawnych aparatów i dzięki temu opracował nowy projekt migawki, który będzie odpowiedni dla kartonowego aparatu. Jeśli już o pudełku mowa – jest niewiele większe od pudełka od iPhone.

Obraz

Korpus aparatu jest składany – działa na zasadzie aparatu miechowego. Przysłona i migawka są wykonane z cienkiego papieru i laminowanego kartonu. Naświetlanie, wywoływanie i wyciąganie zdjęć natychmiastowych odbywa się za pomocą mechanizmu rotacyjnego.

Obraz

Na przodzie aparatu znajduje się soczewka, która tworzy obiektyw z ogniskową 110 mm. Może ona zostać usunięta, jeśli mielibyście ochotę fotografować na zasadzie aparatu otworkowego. Cała przednia ścianka może zostać podniesiona i odwrócona o 180 stopni.

Obraz

Przysłona obiektywu oferuje 7 wartości: f/8, f/11, f/16, f/22, f/32 oraz f/64. Czas otwarcia migawki wynosi 1/250 s, 1/160 s lub może być ustawiony manualnie. Jak widzicie – daje to więcej ustawień niż typowy aparat do lomografii.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/4]

Zespół stojący za projektem Jollylook, zbiera fundusze na ruszenie z produkcją na platformie crowdfoundingowej Kickstarter. Do realizacji celu potrzebują oni aż 15 tysięcy dolarów. Darczyńcy, którzy przekażą co najmniej 29 dolarów, otrzymają aparat Jollylook wraz z wkładem Fujifilm instax mini mniej więcej w połowie 2017 roku.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)