Juergen Teller oskarżony o kradzież stylu i podrabianie prac Mickalene Thomas

Juergen Teller oskarżony o kradzież stylu i podrabianie prac Mickalene Thomas08.08.2018 11:29
Juergen Teller oskarżony o kradzież stylu i podrabianie prac Mickalene Thomas
Źródło zdjęć: © © Juergen Teller dla Vogue

Juergen Teller to fotograf magazynu Vogue, który ma na swoim koncie wiele okładek – na przykład tę do polskiej edycji magazynu. Jego zdjęcia są delikatnie mówiąc specyficzne. Po jego ostatniej okładce z Rihanną dla Vogue Paris wybuchła burza.

Weźcie na wstępie głęboki wdech, bo bez tego nie da rady. Juergen Teller jest odnoszącym sukcesy światowej sławy fotografem. Na ostatniej okładce Vogue Paris pozowała dla niego popowa piosenkarka Rihanna, a zdjęcie poruszyło wiele osób. Niektórzy zwracają uwagę na to, że fotografia przypomina do złudzenia prace Mickalene Thomas – wiodącej artystki w dziedzinie pokazywania czarnoskórych kobiet.

417857416043182738
Źródło zdjęć: © © Juergen Teller dla Vogue

Thomas od prawie 10 lat jest na czele listy artystów, którzy poruszają specyficzne tematy – jej specjalnością są czarnoskóre kobiety. Jest niejako pionierką w tej dziedzinie, a jej styl jest bardzo charakterystyczny. Juergen Teller spotkał się z kubłem zimnej wody przez komentarze czytelników Vogue. Niektórzy zarzucają mu, że nie tylko kopiuje styl Mickalene Thomas, ale również wypowiada się za pomocą swoich zdjęć o kulturze czarnoskórych Amerykanów nie mając o niczym pojęcia i nie przynależąc do niej.

Wychodzi na to, że na zdjęciach Tellera pojawiają się liczne podobieństwa – we wzorach ubrań i teł, pozach a nawet mimice modeli. Wygląda to jakby Teller postanowił odwzorować twórczość Thomas w swojej ostatniej sesji okładkowej. Czy to dobrze? Jasne, że nie, ale wydaje mi się, że to wciąż inspiracja. Wcale nie uważam, że zdjęcia Mickalene i Juergena są specjalnie do siebie podobne. Może niektóre elementy, ale nie ma co przesadzać.

W czasach, gdy nawet komentowanie kultury innej niż nasza rodzima (w przypadku Tellera – niemiecka), jest niebezpieczne i może pociągnąć za sobą różne komplikacje. Pojawiły się głosy, które sugerowały, że fotograf zagrał satyrą specjalnie podrabiając twórczość Thomas, ale uważam to za znaczne przewrażliwienie ze strony miłośników sztuki artystki.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)