Już dzisiaj deszcz Orionidów. Dowiedz się gdzie i o której ich szukać
Orionidy to meteory związane z kometą Halleya. Już dzisiejszego wieczoru ich maksimum pojawi się na naszym niebie. Jak dobrze pójdzie, zobaczymy do 30 ”spadających gwiazd” na godzinę. To świetna okazja do robienia zdjęć!
Dzisiejszej nocy, z 21 na 22 października 2018 roku, będziecie mogli zaobserwować na niebie maksimum deszczu Orionidów. Te meteory, związane z kometą Halleya, pojawiają się co roku w okolicach października/ listopada. Możemy je obserwować od 2 października aż do 7 listopada. Prędkość pojedynczego ciała niebieskiego wynosi 66 km/s.
Jak znaleźć Orionidy na niebie?
Dziś wystąpi największa kumulacja deszczu Orionidów na naszym niebie. W ciągu godziny może ich przelecieć nawet 30, chociaż w latach 2006 i 2007 na niebie pojawiło się wtedy 50-70 ”spadających gwiazd” na godzinę.
Orionid Meteor Shower 2011-10 HD Time Lapsed
Orionidy będą widoczne między konstelacjami Oriona oraz Bliźniąt. Najlepsza widoczność zacznie się około północy, ale warto być przygotowanym wcześniej na całą akcję podziwiania zjawiska, ponieważ nigdy nie wiadomo, o której dokładnie zacznie się deszcz.
Jak fotografować Orionidy?
Fotografowanie tego zjawiska wcale nie jest tak trudne! Wystarczy wam statyw, jasny obiektyw szerokokątny oraz najtrudniejsze – kawałek naprawdę ciemnego miejsca, gdzie zanieczyszczenie światłem jest jak najmniejsze.
Dzięki szerokiemu kątowi obejmiecie dużą partię nieba, więc ujecie w kadrze ”spadającej gwiazdy” będzie znacznie łatwiejsze. Poza tym – możecie też dzięki temu wydłużyć czas otwarcia migawki bez uchwycenia śladu gwiezdnego, czyli ruchu ciał niebieskich.
Parametry ekspozycji – ściąga
Pochwalcie się zdjęciami, które udało wam się zrobić. Najlepsze z nich opublikujemy w naszej specjalnej galerii.