Kamera 67 mpix sfotografowała mgławicę Tarantula

Teleskop VISTA to wielki cyfrowy aparat fotograficzny, który może poszczycić się 67-megapikselową matrycą. Służy on astronomom z ESO do badania nocnego nieba. Oto przykładowe zdjęcie zrobione tym kolosem.

Tarantula 2
Tarantula 2
blomedia

16.08.2010 | aktual.: 01.08.2022 15:10

Dodam jeszcze, że nazwa ESO (Europejskie Obserwatorium Południowe) może być nieco myląca odnośnie do lokacji teleskopu. Znajduje się on bowiem w Chile (Obserwatorium Paranal), gdzie panują najlepsze warunki do obserwacji kosmosu. Średnica teleskopu wynosi aż 4,1 metra, pracuje on też w podczerwieni.

Na zdjęciu widocznym poniżej została ujęta mgławica Tarantula, której bardziej naukowa nazwa to "rejon gwiazdotwórczy 30 Doradus". W środku niej znajduje się gromada RMC 136 z najmasywniejszymi znanymi gwiazdami. Widoczna na zdjęciu jest także gromada NGC 2100, zaś SN1987A to pozostałość po supernowej. Na dolnej części zdjęcia widać inne rejony gwiazdotwórcze.

Obraz

Sfotografowane obszary są celem jednego z sześciu przeglądów nieba południowego (ten nazywa się VISTA Magellanic Cloud Survey) prowadzonych na obszarze 184 stopni kwadratowych, czyli 1000-krotnie większym niż tarcza Księżyca w pełni. Pozwoli to na stworzenie dokładnej mapy nieba. Powiem Wam szczerze, że chciałbym mieszkać tam, gdzie na nocnym niebie można zobaczyć choćby połowę tych gwiazd co na zdjęciu.

Źródło: Gadzetomania

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)