Kamera 67 mpix sfotografowała mgławicę Tarantula
Teleskop VISTA to wielki cyfrowy aparat fotograficzny, który może poszczycić się 67-megapikselową matrycą. Służy on astronomom z ESO do badania nocnego nieba. Oto przykładowe zdjęcie zrobione tym kolosem.
16.08.2010 | aktual.: 01.08.2022 15:10
Dodam jeszcze, że nazwa ESO (Europejskie Obserwatorium Południowe) może być nieco myląca odnośnie do lokacji teleskopu. Znajduje się on bowiem w Chile (Obserwatorium Paranal), gdzie panują najlepsze warunki do obserwacji kosmosu. Średnica teleskopu wynosi aż 4,1 metra, pracuje on też w podczerwieni.
Na zdjęciu widocznym poniżej została ujęta mgławica Tarantula, której bardziej naukowa nazwa to "rejon gwiazdotwórczy 30 Doradus". W środku niej znajduje się gromada RMC 136 z najmasywniejszymi znanymi gwiazdami. Widoczna na zdjęciu jest także gromada NGC 2100, zaś SN1987A to pozostałość po supernowej. Na dolnej części zdjęcia widać inne rejony gwiazdotwórcze.
Sfotografowane obszary są celem jednego z sześciu przeglądów nieba południowego (ten nazywa się VISTA Magellanic Cloud Survey) prowadzonych na obszarze 184 stopni kwadratowych, czyli 1000-krotnie większym niż tarcza Księżyca w pełni. Pozwoli to na stworzenie dokładnej mapy nieba. Powiem Wam szczerze, że chciałbym mieszkać tam, gdzie na nocnym niebie można zobaczyć choćby połowę tych gwiazd co na zdjęciu.
Źródło: Gadzetomania