Kamera monitorująca foki odnaleziona po 3,5 roku. Zawiera bardzo ważne nagrania

Kamera monitorująca foki odnaleziona po 3,5 roku. Zawiera bardzo ważne nagrania

Kamera monitorująca foki odnaleziona po 3,5 roku. Zawiera bardzo ważne nagrania
Marcin Watemborski
13.10.2021 09:06, aktualizacja: 26.07.2022 14:20

Naukowcy z kanadyjskiego Halifax odzyskali kamerę, która została przyczepiona do foki 3,5 roku temu. Na urządzeniu jest aż 19 godzin istotnych dla naukowców materiałów, dzięki którym lepiej poznają życie oceanu.

Odnaleziona przez oceanologów kamera została przyczepiona do młodego samca szarytki morskiej 31 grudnia 2017 roku. Miała ona służyć do monitorowania migracji tych fok. Sprzęt warty 10 000 dolarów pływał wraz z ze zwierzęciem przez nieznany dokładnie czas. Oprócz obrazu były rejestrowane liczne inne dane, jak: przyspieszenie, temperatura wody czy głębokość zanurzenia.

Początkowo zbieranie danych miało trwać jedynie kilka tygodni. Oceanolog Damian Lidgard każdego dnia sprawdzał dane lokalizacyjne urządzeń, ale na próżno. Po 4 tygodniach poszukiwań poddał się i uznał, że kamera została bezpowrotnie stracona. Prawdopodobnie odczepiła się ona od zwierzęcia podczas migracji.

Obraz

W lecie 2021 roku kamera została wyłowiona przez rybaków, którzy zbierali małże z dna oceanu. Załoga skontaktowała się z firmą CATS (Customized Animal Tracking Solutions), zajmującej się tworzeniem autorskich rozwiązań do śledzenia zwierząt. Sprzęt udało się dostarczyć do Lidgarda, który był zaskoczony tym, że kamera była naprawdę w dobrym stanie i nie została zniszczona.

Po oględzinach przez przez producenta z Australii, udało się odzyskać 19 godzin nagrań, pocięte na 20-minutowe fragmenty. Obecnie są one poddawane dokładnej analizie. Już na wstępie udało się wyciągnąć interesujące informacje. Lidgard wspomina, że te nagrania zdradziły sposób, w jaki śpią foki – układają się w kształt litery U tuz nad dnem i pozwalają się delikatnie przesuwać prądom morskim.

Oceanolog informuje, że w przyszłym miesiącu, kamera zostanie ponownie wykorzystana. Tym razem zostanie przyczepiona do samicy w ciąży, która za jakiś czas urodzi młode w okolicy wybrzeża. Zebrane dane posłużą opisowi porodu fot i mają pozwolić na lepsze przewidywanie terminu wydania na świat potomstwa przez te piękne wodne ssaki.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)