Kamerka do relacji na żywo, która używa 1/10 000 dotychczasowej energii

Współcześnie przykładamy dużą wagę do ochrony środowiska oraz ograniczenia zużywania energii. Naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie opracowali rozwiązanie do codziennego noszenia, które nagrywa w HD oraz oszczędza energię!

Kamerka do relacji na żywo, która używa 1/10 000 dotychczasowej energii
Źródło zdjęć: © © Dennis Wise / University of Washington
Marcin Watemborski

27.04.2018 | aktual.: 26.07.2022 18:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Praktycznie wszystkie urządzenia, które nosimy ze sobą mają dość duże zużycie prądu. Baterie nie trzymają długo, a my musimy non stop chodzić z power bankiem lub ładowarką. Dotyczy to również technologii pokroju Google Glass – małe urządzenia nagrywające, które nosimy dosłownie na sobie też potrzebują zasilania.

Naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie stworzyli kamerkę HD do przekazu na żywo, która nie wymaga żadnych baterii, przynajmniej w zamyśle. To ciekawe, ale wszystkie części odpowiedzialne za pobór energii zostały przeniesione do urządzenia odbierającego sygnał, czyli tabletu lub smartfona. Sama kamerka potrzebuje zaledwie 1/1000, a nawet 1/10 000 części energii wykorzystywanych przez inne urządzenia i jest ona pobierana z… podmuchu wiatru!

Towards Battery-Free HD Video Streaming

Właściwie nie do końca. Urządzenie wykorzystuje energię z fal radiowych, które krążą w otoczeniu. Analogowe informacje są przetwarzane na cyfrowe w odbiorniku. Przynajmniej z założenia ma to tak wyglądać. Okazuje się, że naukowcy wciąż wrzucili do kamerki małą bateryjkę, ale są na dobrej drodze, by wyeliminować to źródło prądu i całkowicie czerpać go z otoczenia.

Jeśli spojrzymy na to dalekosiężnie, to większe urządzenia transmisyjne będą mogły pracować w oparciu tę samą technologię i nie będą w przyszłości musiały mieć swojego zasilania. Gdybyśmy usunęli źródła prądu z takich urządzeń jak: kamery bezpieczeństwa, kamery transmisyjne na żywo (np. z wydarzeń sportowych) lub domowych systemów obserwacji dzieci – oszczędzilibyśmy mnóstwo energii. Mniejsze zużycie energii równa się jej mniejszej produkcji, co może bardzo dobrze odbić się na kondycji środowiska.

Prototyp kamerki pracuje w rozdzielczości 720p i nagrywa do 10 kl./s, a zasięg wynosi około 4 metrów. Jasne, nie jest to jeszcze nie wiadomo jak silne urządzenie, ale na pewno naukowcy są na dobrej drodze. Jeszcze wiele wyzwań przed nimi – na pewno trzeba będzie pomyśleć o kodowaniu sygnału, by ten nie łączył się z innymi urządzeniami.

Więcej informacji znajdziecie w oficjalnym dokumencie na temat urządzenia.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
ciekawostkiInspiracjekamery
Komentarze (0)