Najmniejsza kamerka świata zmieści się w naczyniu krwionośnym
Firma OmniVision zrobiła kamerkę wielkości ziarenka piasku. Najmniejsza na świecie matryca znajdzie zastosowanie w medycynie i... kryminalistyce.
03.10.2020 | aktual.: 26.07.2022 14:43
OmniVision stworzyło kamerę, przy której ziarnko pieprzu wydaje się olbrzymie. Znajdująca się wewnątrz niej matryca pobiła Rekord Guinnessa, będąc najmniejszą, komercyjnie dostępną matrycą na świecie. Wodoodporna i odporna na temperatury od -20 do 70 stopni Celsjusza kamera posłuży do badań medycznych i diagnostyki.
Matryca OmniVision OV6948 ma wymiary 0,575 x 0,575 x 0,232 mm, co czyni ją najmniejszą matrycą na świecie. Wyposażona w nią kamerka z obiektywem ma wymiary 0,65 x 0,65 x 1,158 mm, więc jest ledwie zauważalna gołym okiem.
Kamerka ma posłużyć do badania organów wewnętrznych, znacznie zwiększając komfort pacjentów. Miniaturowe sondy, wzierniki i endoskopy będą mogły być umieszczone wewnątrz ciała pacjenta. Kamera może wykonać zdjęcia z prędkością do 30 kl./s w rozdzielczości 0,04 megapiksela. To niewiele, ale wystarczy w celach diagnostycznych.
Wcześniej badania w najmniejszych częściach ciała były wykonywane na ślepo lub przy użyciu niskiej jakości obrazów, ponieważ istniejące kamery były zbyt duże, a endoskopy wielokrotnego użytku nie były opłacalne.
Kamera OVM6948 oferuje kompaktowe, wysokiej jakości rozwiązanie dla urządzeń jednorazowych, cewników i endoskopów, które cieszą się rosnącym popytem ze względu na ich zdolność do zmniejszania ryzyka zanieczyszczenia krzyżowego, nieefektywności i kosztów związanych z naprawami, testami przedprocesowymi oraz sterylizacją endoskopów wielokrotnego użytku.
Ponadto te kompaktowe jednorazowe urządzenia medyczne mogą poprawić komfort pacjenta i skrócić czas powrotu do zdrowia.
[b]Aaron Chiang, dyrektor marketingu w OmniVision[/b]
OVM6948 to jedyny tak mały aparat z podświetleniem z tyłu, który zapewnia lepszą wydajność przy słabym świetle, pomagając zmniejszyć ciepło oświetlenia LED. Pozwala także na zastosowanie lepszych obiektywów w porównaniu do konkurencyjnych kamer z oświetleniem z przodu. Dodatkowo ten kolorowy aparat analogowy umożliwia łatwą kalibrację w produkcji, co skraca czas wprowadzenia produktu na rynek, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów.
Poza zastosowaniem medycznym sprzęt może być użyty również do innych celów, np. w kryminalistyce. Nie jest to prototyp, kamerka OmniVision OV6948 jest już gotowym produktem.