Kamery i aparaty – na co stawia Samsung w nowym roku? [galeria i wywiad]

Kamery i aparaty – na co stawia Samsung w nowym roku? [galeria i wywiad]
Szymon Adamus

26.02.2011 13:00, aktual.: 01.08.2022 14:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W trójwymiarze Samsung idzie w miniaturyzację okularów i konwersję. W przypadku plazm i LCD mamy ogólnie odchudzanie. A co z aparatami i kamerami? W pełnej wiadomości opis nowinek producenta i wywiad z Seungsoo Parkiem, starszym wiceprezesem działu fotografii cyfrowej.

W trójwymiarze Samsung idzie w miniaturyzację okularów i konwersję. W przypadku plazm i LCD mamy ogólnie odchudzanie. A co z aparatami i kamerami? W pełnej wiadomości opis nowinek producenta i wywiad z Seungsoo Parkiem, starszym wiceprezesem działu fotografii cyfrowej.

Kompakty rządzą światem

W nowym roku Samsung stawia przede wszystkim na kompakty. Znany już aparat NX 11 z obiektywem w technologii i-Function stanowi tu wyjątek.

Samsung Forum 2011 01
Samsung Forum 2011 01

Widać jednak, że Koreańczycy stawiają na małe formaty. I to głównie oparte na bazie urozmaiceń, a nie rewolucji. W roku 2011 Samsung nie chce podbijać nowych lądów. Firmie zależy na spokojnym rozwoju. Dlatego też najbardziej promowanymi funkcjami w nowych aparatach będą ekrany dotykowe pozwalające na kontrolę funkcji jak w komórce oraz przednie wyświetlacze o dużych przekątnych.

Samsung Forum 2011 06
Samsung Forum 2011 06

Co do tych drugich miałem trochę wątpliwości. Zapytałem polskiego przedstawiciela firmy o funkcjonalność. Dlaczego nie ma tu po prostu lusterka, które spełniałoby podobną funkcję, a nie czerpało energii akumulatorka? Oczywiście głównie po to, by aparat był "trendi". To się sprzeda. Z praktycznego zastosowania pokazano mi funkcję rozweselania dzieci. Kolorowe, zabawne animacje wyświetlane na przednim ekranie mają wywołać u dziecka uśmiech. Mnie to nie przekonuje, ale co kto lubi.

Zapomnijcie o 3DNa pytanie o aparaty i kamery trójwymiarowe padła bardzo krótka i treściwa odpowiedź - nie będzie. Więcej w wywiadzie, który znajdziecie w dalszej części wpisu.Kamera Q10

Samsung pokazał na swoim forum tylko jeden model kamery - Q10. Kamerka może się podobać. Jest bardzo mała i ma przyciski zredukowane do podstaw. Zaledwie kilka, podstawowych klawiszy wspomaganych dotykowym ekranem. I znów promowano dodatki. W tym przypadku system Switch Grip pozwalający na zmienienie ręki wedle własnego uznania. Po obróceniu kamery obraz na ekranie LCD przestawia się automatycznie. Ciekawa funkcja, chociaż najważniejsza i tak będzie jakość nagrania.

Wywiad z Seungsoo Parkiem

Samsung Forum 2011 05
Samsung Forum 2011 05

Szymon Adamus: Czy jesteście zadowoleni ze swojej obecnej pozycji na rynku?

Seungsoo Park: Tak, bardzo. Ceny naszych akcji rosną, czego efektem jest obecnie trzecie miejsce w globalnych wynikach. Jesteśmy też bardzo zadowoleni z nowych aparatów z przednim ekranem ułatwiających młodym użytkownikom robienie zabawnych fotek.

Co jeszcze ciekawego promujecie?

Aparaty 21 mm to jeden z przykładów innowacyjności optycznej w naszej ofercie. Tak jak Smart Touch, dotykowe sterowanie, podobne do tego, jakie znacie z telefonów komórkowych.

A funkcje sieciowe?

Mamy w ofercie aparaty wyposażone w komunikację Wi-Fi. Pozwala ona na wygodne wysłanie zdjęć do Sieci, prosto na Facebooka. Ta forma komunikacji pozwala też na połączenie aparatu z komórką.

W jakim celu?

Można na przykład zwolnić migawkę aparatu na odległość, używając komórek z serii Samsung Galaxy.

Na swoich stoiskach mocno promujecie technologię 3D, ale nie widać trójwymiarowych aparatów i kamer.

Nie mogę potwierdzić żadnych konkretnych produktów z tego sektora. Mamy technologię i pracujemy nad nimi, ale rynek nie jest jeszcze dostatecznie rozwinięty. Gdy już zdecydujemy się na wydanie takich urządzeń, da nam to możliwość połączenia aparatów i kamer z telewizorami 3D i monitorami. Póki co jednak nie planujemy niczego konkretnego.

Czym zatem będziecie walczyć z produktami konkurencji?

Naszą przewaga jest technologia. Mamy własną optykę, własne ekrany, własne baterie... W tym roku stawiamy na rozwój. Za rok pokażemy więcej nowości.

Czy planujecie mniejsze obiektywy dla modelu NX100?

Zaprezentujemy mniejsze i lżejsze obiektywy. Aktualne modele są tak duże, bo staramy się, by mechanika systemu zbliżenia optycznego nie była słyszalna podczas pracy w trybie nagrywania filmów. Muszę jednak dodać, że aktualnie skupiamy się na aparatach kompaktowych.

Oferują one dotykowych interfejs graficzny. Czy możemy liczyć na jego unifikację dla wszystkich modeli, starszych i nowych?

Nowy interfejs dotykowy jest ładny i wygodny, więc na pewno będziemy do tego dążyć. Jednak niektórzy użytkownicy są bardziej konserwatywni niż inni. Z tego powodu w niektórych aparatach nadal stosujemy tradycyjne rozwiązania. Będziemy jednak szli w stronę jednego standardu.

Kiedy kolejne nowości?

Na targach IFA. Pokażemy na nich między innymi nowe kamery.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

 • Samsung Forum 2011 01
 • Samsung Forum 2011 02
 • Samsung Forum 2011 03
 • Samsung Forum 2011 04
 • Samsung Forum 2011 05
 • Samsung Forum 2011 06
 • Samsung Forum 2011 07
 • Samsung Forum 2011 08
 • Samsung Forum 2011 09
 • Samsung Forum 2011 10
 • Samsung Forum 2011 11
 • Samsung Forum 2011 12
[1/12] Samsung Forum 2011 01
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)