To nie są prawdziwe małpy! Zobacz, jak PBS ukryło kamery

To nie są prawdziwe małpy! Zobacz, jak PBS ukryło kamery

To nie są prawdziwe małpy! Zobacz, jak PBS ukryło kamery
Marcin Watemborski
04.05.2020 11:03, aktualizacja: 26.07.2022 14:54

Niedawno pisaliśmy o dronie w stroju kolibra podczas kręcenia programu ”Spy in the Wild” stacji PBS. Twórcy nagrań poszli o krok dalej i postanowili stworzyć ruchome roboty, które udają małpy. Jak widać – naczelne się nabrały!

Ciekawski makak i dziwna małpko-kamera

Pierwszym wykorzystaniem ruchomego robota z umieszczoną kamerką do nagrywania małp jest makak podczas kręcenia odcinka z Japonii. Na filmie zobaczymy makaki zażywające kąpieli w gorących górskich źródłach, a wśród nich jedną bardzo dziwnie wyglądającą małpkę. Szczerze mówiąc musiałem w pierwszej chwili dobrze się przyjrzeć, by stwierdzić, że coś z nią nie tak.

Spy Macaque Befriends a Curious Baby

Ta ”dziwna małpka” to robot-kamera, który nagrywał życie makaków z bliska. Na filmiku widać, jak jedno z prawdziwych zwierząt interesuje się tym wynalazkiem, ale nie jest przerażone. Wręcz przeciwnie. Mały makak chciał się zaprzyjaźnić z nagrywającym robotem, co poskutkowało ciekawymi kadrami. Brawa dla ekipy za ten pomysł i wykonanie!

Robot wśród goryli. Potraktowały go jak swojego

Drugim przypadkiem dziwnej roboto-małpy są odwiedziny dzikich goryli. Na nagraniu zobaczymy i usłyszymy pierwszy raz w historii charakterystyczny śpiew małp, który wydają z siebie podczas jedzenia. Rejestracja tego zjawiska była możliwa dzięki zaawansowanej technologii i kolejnej wersji dziwnej małpki – tym razem czarnej, wyglądającej jak mały goryl, co doskonale zdało egzamin.

Did You Know Gorillas Can Sing?

Przyznam, że materiały realizowane przez PBS podczas tworzenia programu ”Spy in the Wild” (ang. ”Szpieg w dziczy”) naprawdę mi imponują – zwłaszcza od strony technicznego podejścia i sprytu operatorów. Dla przypomnienia, podobne sztuczki stosowało BBC przy realizacji serii ”Planeta Ziemia”, chociaż ta byłą wyjątkowa głównie ze względu na dynamiczny montaż i bardzo kinowe kadry, jak znana scena pogoni węży za jaszczurką.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)