Kamlan 50 mm f/1.1 II – powrót króla bokehu do APS‑C

Kamlan 50 mm f/1.1 II – powrót króla bokehu do APS-C
Marcin Watemborski

06.06.2019 09:04, aktual.: 06.06.2019 11:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obiektyw Kamlan 50 mm f/1.1 II to odświeżona wersja obiektywu, który wydawał się być bardzo niepozorny. Mała konstrukcja i duży otwór względny przysłony przypadły jednak do gustu właścicielom korpusów z matrycami APS-C. To szkło udowadnia, że mniejsza matryca też może dać świetny bokeh i wcale nie trzeba wydawać na to tysięcy złotych.

Pamiętam dzień, kiedy w moje ręce wpadła pierwsza wersja obiektywu Kamlan 50 mm f/1.1. Całość konstrukcji była metalowa, w środku znajdowało się szkło całkiem dobrej jakości, a otwór przysłony był naprawdę spory. Teraz firma Machang Optics ruszyła z kampanią na Kickstarterze, chcąc zebrać 20 000 dolarów na produkcję nowej wersji Kamlana. W trakcie pisania tego artykułu, ta kwota jest przekroczona już prawie sześciokrotnie!

Producent obiektywu wspomina, że celem firmy jest wprowadzanie na rynek niedrogich obiektywów o dużym otworze względnym przysłony i pozwolenie cieszyć się tym osobom bez zasobnego portfela. Jak wiecie – jasne szkła potrafią kosztować krocie, zwłaszcza te systemowe.

Pozytywny feedback na temat obiektywu Kamlan 50 mm f/1.1 dał do myślenia firmie Machang, która postanowiła stworzyć coś lepszego. Nowy Kamlan 50 mm f/1.1 II ma być jasny, kontrastowy, ostry, lekki, pięknie rozmywać tło oraz co najważniejsze – ma być tani.

Kamlan 50mm F1.1 II

W środku obiektywu znajdziemy 11-listkową przysłonę, która daje niemalże okrągły otwór. Nowy układ optyczny ma zapewnić wyjątkową ostrość – miejmy nadzieję, że nie tylko w centrum, jak w przypadku poprzednika. Producent zapewnia, że nadchodząca konstrukcja nie będzie dawała zbyt dużej dominanty kolorystycznej. Oprócz tego, obiektyw będzie łapał ostrość od 40 centymetrów, konstrukcja jest metalowa, a średnica filtra wynosi 72 mm. Obiektyw da ekwiwalent ogniskowej 75 mm dla Sony oraz Fujifilm, dla Canona M – 80 mm, natomiast dla systemów Mikro Cztery Trzecie wyniesie on 100 mm.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Kamlan 50 mm f/1.1 II ma kosztować 199 dolarów w przedsprzedaży, później 249 dolarów. Zapewne w Polsce cena wyniesie około 900-1000 złotych.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)