Kanały na YouTube, które pomogą ci stać się lepszym fotografem

Kanały na YouTube, które pomogą ci stać się lepszym fotografem

Kanały na YouTube, które pomogą ci stać się lepszym fotografem
Źródło zdjęć: © © erin leigh mcconnell / [Flickr](https://www.flickr.com/photos/balladist/3056796026/in/photostream/)
Marcin Watemborski
15.03.2016 23:41, aktualizacja: 26.07.2022 19:09

Dzięki internetowi mamy prawie nieograniczony dostęp do informacji, w tym do bezpłatnej edukacji. Dotyczy to również fascynatów fotografii, którzy przeprowadzają liczne testy oraz nagrywają porady dla swoich początkujących kolegów.

XXI wiek to nie tylko rozwój nowych technologii, ale również odrodzenie „kultury daru”, czyli bezinteresownej wymiany dobrami, takimi jak widza. Przedstawię wam i opiszę kilka interesujących kanałów na YouTube, które warto oglądać.

Większość z nich jest anglojęzyczna, ale przeważnie wszystko jest pokazane na ekranie lub aparacie, więc nie powinniście mieć większych trudności ze zrozumieniem. Jest to też świetna okazja do nauczenia się anglojęzycznego słownictwa branżowego – może kiedyś się przyda.

Canon 35mm f/1.4L II USM Hands-on Review

Większość z was pewnie kojarzy kanał prowadzony przez Kaia i Loka. Panowie nagrywają vloga fotograficznego, który jest bogaty w testy i recenzje sprzętu. Oprócz zagadnień technicznych znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych wskazówek i stworzonych przez prowadzących „wyzwań”, jak na przykład „Cheap Camera Challenge”, w którym profesjonaliści dostają do pracy najgorsze aparaty, jakie udało się znaleźć Kaiowi i Lokowi.

Expectation vs Reality - Street Photography

Chłopaki prowadzą kanał w luźny i zabawny sposób – niespecjalnie się przejmują, kiedy „przypadkiem” wypadnie im z rąk wartościowy sprzęt, bo przecież to tylko sprzęt. Polecam ten kanał wszystkim zwolennikom fotografii, którzy lubią się czasem pośmiać i być na bieżąco z nowinkami światka fotograficznego.

Why are Polarising filters (Polarizing filters) so important?

Jest to kanał fotografa reklamowego i modowego – Karla Taylora. Facet pokazuje wiele świetnych trików fotograficznych oraz tego, jak poradzić sobie ze światłem w różnych warunkach. Na kanale jest udostępnionych kilka filmików będących wyciągiem z DVD szkoleniowych Taylora o nazwie „Photography Masterclass”.

Karl Taylor's High-End Product Shoot - Made Easy!

Dzięki Karlowi i sposobie jego tłumaczenia nauczyłem się robić m.in. wysokiej jakości zdjęcia produktore, a uwierzcie mi – to naprawdę dochodowy interes. Z ręką na sercu mogę polecić ten kanał wszystkim, których interesuje fotografia doskonała technicznie i przy okazji chcą podszkolić swój brytyjski akcent.

How to Remove a Tattoo in Photoshop

Jest to jeden z najbardziej popularnych kanałów na YouTube kierowany do ludzi, którzy chcą dobrze nauczyć się edycji zdjęć. Większość filmików pokazuje różne techniki i workflow w Photoshopie, dając oglądającym świetne narzędzie. Pamiętam, że dzięki temu kanałowi zrobiłem pierwszego cinemagrapha.

Matt Day

Matt jest vlogerem fotograficznym, który kieruje swoją wiedzę do zwolenników technik tradycyjnych – testuje różna aparaty analogowe i filmy. W kolejnych odcinkach swojego vloga mówi również o technikach fotograficznych oraz daje liczne porady techniczne, na przykład: jak skanować używając popularnego skanera płaskiego – Epsona V600.

Camera evolution explained in just 11 portraits

Cooperative of Photography jest internetowym magazynem i sklepem fotograficznym. Jest to dość nowy kanał, który w przeciągu krótkiego czasu osiągnął ponad 30 milionów wyświetleń dzięki 10 zamieszczonym filmom. Większość z nich to niedługie instruktażówki, które przydadzą się większości ludzi związanych z fotografią.

Light Meter Basics - OnSet ep. 65

Kanał YouTube Adorama TV należy do sklepu fotograficzengo z Nowego Jorku. Jest tu pełno różnego rodzaju filmików instruktażowych. Na początku ogarnięcie 1500 wideo może wydawać się trudne, ale spokojnie – są one posegregowane w playlistach dla początkujących, średnio zaawansowanych oraz zaawansowanych. Nie jestem pewny, ale chyba to właśnie dzięki temu kanałowi zrozumiałem jak wyważyć światło zastane i błyskowe oraz jak je poprawnie mierzyć.

Buying my Hasselblad 503CW

Facet był kiedyś znany jako „That Nikon Guy”, może ktoś z was go kojarzy. W związku ze zmianą profilu kanału zmienił nazwę na swoje imię i nazwisko. Matt podróżuje po świecie i robi fajne rzeczy – na przykład szuka wymarzonego Hasselblada z pomocą Japan Camera Huntera. Ogólnie na jego kanale znajdziecie wiele filmów odkrywających techniki fotografii, ale szczerze mówiąc nie przywiązywałbym znaczącej uwagi do tego, bo faceta czasami ponosi i strasznie marudzi.

Jak wykonać ciekawy portret przy użyciu lustrzanki, jasnego obiektywu i lampy reporterskiej

Nie zapomnijcie rzucić okiem również na kanał YouTube Fotoblogia.pl, gdzie nasz redaktor – Kuba Kaźmierczyk – wrzuca specjalnie dla was filmiki zawierające testy, porady fotograficzne oraz tutoriale z Adobe Photoshop. Myślę, że każdy z was znajdzie tam coś dla siebie.

Reportaż ślubny na greckiej wyspie Santorini

Warto też zerknąć na kanał DR5000 prowadzony przez naszych blogerów Dianę i Rafała. Na ich profilu znajdziecie wyczerpujące porady na temat techniki i sprzętu fotograficznego czy niecodzienne testy. Dowiecie się jak wyglądają kulisy fotografii ślubnej na najwyższym poziomie.

A gdyby to tobie zasłonili okna reklamą? / What if your windows were covered by ads? - ZWM #1

Na koniec polecamy również współpracującego z Fotoblogia.pl autora cyklu „Zdjęcie w Minutę" - Borysa Nieśpielaka. Jak sam pisze: „Gdy oglądam dobre zdjęcia to zawsze chce się dowiedzieć o nich jak najwięcej. Ta ciekawość doprowadziła do powstania "Zdjęcia w Minutę", youtubowego kanału gdzie opowiadam tylko o dobrych fotografiach!". Borys w ciekawy sposób opowiada i wie o czym mówi - w Dolnośląskiej Szkole Wyższej prowadzi zajęcia z teoria fotografii oraz fotoreportażu klasycznym i multimedialnym wydaniu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)