Karol Wysmyk w Stanie Chronicznym - wystawa poznaniaka w londyńskiej Unit24 Gallery

fot. Karol Wysmyk
fot. Karol Wysmyk
Jędrzej Franek

29.05.2014 13:58, aktual.: 26.07.2022 19:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jako samozwańczy miejski aktywista poznański drugiej kategorii nie mogłem się powstrzymać przed napisaniem kilku słów o najnowszej wystawie fotografa, który jak może zaledwie kilka osób tutaj, tak intensywnie żyje miastem, ludźmi, codziennością (również ona może być wyszukana, lub tak można ją pokazać).

fot. Karol Wysmyk
fot. Karol Wysmyk
fot. Karol Wysmyk
fot. Karol Wysmyk
fot. Karol Wysmyk
fot. Karol Wysmyk
fot. Karol Wysmyk
fot. Karol Wysmyk
fot. Karol Wysmyk
fot. Karol Wysmyk
fot. Karol Wysmyk
fot. Karol Wysmyk

Karol Wysmyk pochodzi z Koszalina, ale dla mnie jest prawdziwym poznaniakiem. Fotografuje bardzo prawdziwie różne stany materialne i emocje. Sukcesywnie się rozwija -zarówno warsztatowo jak i zawodowo. Nie boi się szufladkowania, bo poprzez dywersyfikację pól aktywności nie pozwala sobie ani odbiorcom na nudę. Jest obecny artystycznie w tkance miejskiej - nie tylko w stolicy Wielkopolski - jego zdolność utrwalania chwili meandruje też pomiędzy różnymi stanami socjologicznymi, ambicją niesztampowego uwieczniania rozrywki i zabawy. Zazwyczaj widzę w tym pozbawionego fałszu ducha miasta.

Historia fotografującego Wysmyka (dziś 25-letniego) jest piękna, bo zaczyna się od zwyczajnej cyfrówki i poprzez lata ewoluuje w kierunku miłości obrazowania. Czy miłość bywa uporczywa i jak bardzo wdziera się w nasze biologiczne postrzeganie rzeczywistości?

"Karol Wysmyk: A Chronic Condition" - ma być chyba wystawą o takim nabytym automatyzmie rejestrowania otoczenia, który nienaturalny, staje się naszą immanentną cechą. Oko staje się wizjerem, a wizjer okiem. Można się w tym momencie zastanowić - być może bogactwo formalne wystawy to ułatwi - czy prawdziwie namiętny fotograf jest sobie w stanie pozwolić na prawdziwe, pełne przeżywanie? Może tylko nieustannie tworzy narrację, nad którą tylko próbuje sprawować kontrolę?

Partnerami wystawy Karola Wysmyka w Galerii Unit24 są Culture.pl i Instadruk.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)