Kat Von D stanie przed sądem? Wykonała tatuaż na bazie zdjęcia bez zgody fotografa

Kat Von D stanie przed sądem? Wykonała tatuaż na bazie zdjęcia bez zgody fotografa
Źródło zdjęć: © [Instagram Kat Von D](https://www.instagram.com/thekatvond/)
Marcin Watemborski

17.02.2021 11:42, aktual.: 06.03.2024 22:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kat Von D to znana na całym świecie tatuatorka, o której zrobiło się głośno dzięki reality-show LA Ink. Ostatnio wykonywała tatuaż będący podobizną znanego muzyka jazzowego. Okazało się, że wykorzystała zdjęcie bez wiedzy i zgody fotografa, a ten nieźle się zdenerwował.

Kat Von D jest właścicielka studia tatuażu High Voltage Tattoo w Hollywood. Artystka jest naprawdę znana, a jej konto na Instagramie obserwuje 7,4 miliona użytkowników. Jej specjalnością są portrety. Niestety do wykonania wielu z nich potrzebuje zdjęcia bazowego. Pech chciał, że jedna z prac bazuje na zdjęciu fotografa, który nie wyraził zgody na jego wykorzystanie.

Autorem portretu Milesa Davisa jest Jeff Sedlik. Kadr powstał w 1989 roku na potrzeby magazynu "JAZZIZ" z sierpnia tego samego roku. Pojawił się on również w wielu innych wydawnictwach, m.in. w magazynie "LIFE" jako Zdjęcie Roku.

W marcu 2017 roku Kat Von D wytatuowała podobiznę Davisa na podstawie zdjęcia Sedlika. Zdjęcie tatuażu obiegło internet i wzbudziło zachwyt wśród miłośników prac Kat. Tatuatorka jednak wykonała swoje dzieło bez wiedzy i zgody fotografa. Portret Davisa jest dostępny do kupienia w bankach zdjęć od momentu jego powstania. Wydanie pieniędzy na to nie stanowiło większego problemu.

Jeff Sedlik złożył w sądzie 31-stronicowy pozew przeciwko Kat Von D. Domaga się w nim usunięcia zdjęć przedstawiających jego pracę ze wszystkich mediów – cyfrowych i drukowanych. Oprócz tego zażądał zadośćuczynienia w kwocie nawet do 150 000 dolarów, wypłacenia tantiem od wykonanego przez Kat Von D tatuażu oraz pokrycia kosztów postępowania sądowego.

Według prawników wypowiadających się w tej sprawie tatuaż autorstwa Kat Von D bazuje na zdjęciu Sedlika, lecz został zmieniony. Nie jest to przeniesienie go jeden do jednego, co może stanowić punk zaczepienia do podważenia pozwu. Granica między inspiracją a plagiatem jest bardzo cienka.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)