Wykorzystaj wiosnę i piękno natury. Robimy zdjęcia kwiatów

Wykorzystaj wiosnę i piękno natury. Robimy zdjęcia kwiatów

Wykorzystaj wiosnę i piękno natury. Robimy zdjęcia kwiatów
Źródło zdjęć: © © Monika Homan
Monika Homan
02.05.2018 08:32, aktualizacja: 02.05.2018 10:42

Kwiaty to zawsze bardzo wdzięczny temat do fotografowania. Same w sobie są piękne, więc nie potrzeba dużego wysiłku, żeby stworzyć ładny obrazek. Może je fotografować każdy i czymkolwiek.

Przy fotografowaniu kwiatów najlepsze rezultaty uzyskamy, fotografując z użyciem obiektywów makro, ale jeśli fotografujemy dla przyjemności i nie zajmujemy się tym profesjonalnie, sprawdzi się każdy aparat, jakim dysponujemy.

Podejdź bliżej

Jeśli dysponujesz sprzętem do fotografii makro, wykorzystaj go. Duże zbliżenia zawsze są bardzo efektowne. Nie są jednak najłatwiejsze do wykonania. Takie zdjęcia najlepiej prezentują się, kiedy tło jest rozmyte, a w głębi ostrości znajduje się tylko kwiat. Maksymalnie otwarta przysłona w obiektywach makro powoduje, że jest ona bardzo mała.

Obraz
© © Monika Homan

Ma to oczywiście niezaprzeczalne plusy, ale też sprawia, że ustawienie ostrości wcale nie jest łatwe, zwłaszcza, jeśli nie weźmiemy ze sobą statywu, a wiatr beztrosko porusza naszym obiektem w każdą możliwą stronę. Wymaga to trochę cierpliwości, ale efekt jest warty starania.

Wiele aparatów kompaktowych wyposażona jest w tryb makro, który pozwoli skrócić odległość ogniskowania. Wykorzystajcie go podczas fotografowania kwiatów – nie bez powodu najczęściej oznaczany jest symbolem kwiatka.

Obraz
© © Monika Homan

Z powodzeniem można również fotografować kwiaty szerszym kątem. Nie wybierajmy wtedy malutkich, pojedynczych stokrotek, ale skupmy się na większych kwiatach lub ich grupach, szukając ciekawych kompozycji.

Obraz
© © Monika Homan

Odpowiednia perspektywa

Nie będę kłamała, że podczas fotografowania kwiatów, zwłaszcza tych rosnących na ziemi, nie będziecie musieli się turlać w trawie. Najlepsze ujęcia uzyskacie, fotografując z poziomu gruntu. Uchylny ekran w aparacie może wam ułatwić sprawę, jednak precyzyjne ustawianie ostrości w ten sposób często niemal graniczy z cudem. Oczywiście nie jest to reguła, której nie można złamać – kwiatki fotografowane z góry, też mogą wyglądać świetnie.

Obraz
© © Monika Homan
Obraz
© © Monika Homan

Spójrz szerzej

Skupiając się na jednym malutkim kwiatku, możecie przegapić wiele ciekawych rzeczy w okolicy. W pierwszej kolejności rozejrzyjcie się dookoła, nie rzucajcie się na pierwszy napotkany kwiatek. Wybierzcie odpowiednie miejsce, zadbajcie o tło, pozbądźcie się niechcianych elementów z kadru. W naturalnym środowisku panuje lekki chaos. Warto go nieco uporządkować i odchylić niechciane źdźbła trawy czy uprzątnąć gałązki.

Kiedy już przystąpicie do fotografowania, łatwo wam będzie zapomnieć o reszcie świata. Jest to bardzo relaksujące. Kiedy wyszłam na spacer, żeby zrobić kilka zdjęć do tego materiału, tak bardzo pochłonęła mnie stokrotka, że nawet nie zauważyłam, że mam towarzystwo. Zaintrygowana moją dziwną pozycją, w której trwałam bez ruchu od dłuższego czasu, wiewiórka podbiegła ochoczo, licząc na jakiegoś orzeszka. Kompletnie mnie zaskoczyła tym, jak blisko się znalazła i nie udało mi się zrobić zdjęcia, kiedy wdrapywała się na mnie po mojej nodze. Zrobiłam za to kilka innych. Warto sprawdzić od czasu, do czasu, co dzieje się dookoła.

Obraz
© © Monika Homan

Podczas fotografowania roślin często napotkamy różne żyjątka. Owady grasujące w trawach są normą. Lubią być fotografowane, choć nie są łatwymi modelami. Wiewiórki, jak widać też się zdarzają. Raz spotkałam nawet sarnę! Świetna sprawa. Wychodzisz fotografować kwiatki, a wracasz z kartami zapełnionymi zdjęciami dzikiej zwierzyny.

Obraz
© © Monika Homan

Każda pora jest dobra

W większości poradników przeczytacie, żeby fotografować kwiaty w pogodne dni, najlepiej o wschodzie słońca. Oczywiście światło jest wtedy bardzo miękkie i plastyczne, a na płatkach pojawia się urokliwa rosa. Ja powiem tak: idźcie fotografować kwiatki, kiedy tylko wam się podoba! Ja poszłam po południu, w niezbyt pogodny dzień, zmokłam 3 razy, a słońce rzadko przebijało się przez chmury. I wiecie co? Świetnie się bawiłam. Na co dzień nie robię zdjęć makro, nie czuję się mocna w tej dziedzinie, ale była to dla mnie świetna odskocznia od codzienności.

Obraz
© © Monika Homan

Bądź kreatywny

Rady do tego typu fotografii można dawać bez końca. Jednak najlepsza rada, jaką można dać to: wyjdź z domu i rób zdjęcia. Eksperymentujcie. Zróbcie zdjęcia pod słońce, w cieniu, kardujcie szeroko lub wąsko – jak chcecie. Wykorzystajcie możliwości, jakie daje wam wasz aparat, jaki by nie był. Poznajcie jego funkcje i bawcie się nimi. Fajną zabawą jest też fotografowanie kwiatków z wykorzystaniem podwójnej ekspozycji – pobudza kreatywność!

Obraz
© © Monika Homan

Pogoda sprzyja, kwiatów jest dużo. Idźcie na spacer i przynieście kilka kwiecistych kadrów.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)