Kiedyś zamiast robić selfie, ludzie korzystali z budek fotograficznych. Zobacz historyczne zdjęcia znanych osób

Elvis Presley
Elvis Presley
Marcin Watemborski

08.09.2017 13:10, aktual.: 09.09.2017 15:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zanim świat opanowały smartfony z przednim aparatem i selfiesticki, bardzo popularne były budki fotograficzne, gdzie za kilka monet można było zrobić sobie zdjęcie. Prezentujemy wam kolekcję starych zdjęć, na których pojawiają się znane osoby. Niektóre z nich są naprawdę zaskakujące.

Pierwsza budka fotograficzna powstała podobno dzięki Anatolowi Josepho, imigrantowi z Syberii, który pojawił się w Ameryce. Budka była dostępna do użytku publicznego na nowojorskim Broadwayu. Każdy, kto wszedł do środka mógł zapisać swoje wspomnienia na zdjęciu za jedyne 25 centów.

Rene Magritte
Rene Magritte

Cena obejmowała jeden arkusz, na którym było 8 zdjęć. Ten wynalazek pozwalał na zrezygnowanie z usług fotografów. Można powiedzieć, że swojego czasu była to alternatywa względem chodzenia do zakładu, pozowania i dyskomfortu związanego z tym. Do dzisiaj zresztą jest tak, że niechętnie chodzimy robić oficjalne zdjęcia do dokumentów.

12-letnia Marilyn Monroe
12-letnia Marilyn Monroe

Niedługo po wynalezieniu, budki fotograficzne zaczęły podbijać całe Stany Zjednoczone, a nawet trafiły do Europy. Urządzenie stało się fenomenem na skalę światową i zrewolucjonizowało obrazowanie – każdy chciał mieć zdjęcie z przyjacielem lub swój portret od ręki, bez potrzeby długiego czekania na efekt. Doprowadziło to również do wyspecjalizowania studiów fotograficznych w konkretnych dziedzinach.

Młody Miles Davis
Młody Miles Davis

Zdjęcia, które oglądacie pochodzą z czasów, gdy budki fotograficzne były ekstremalnie popularne, czyli właściwie przez pierwsze 50 lat od ich wynalezienia. Z czasem pojawiły się aparaty natychmiastowe Polaroid, które skutecznie wyparły budki.

Andy Warhol
Andy Warhol
18-letni James Dean
18-letni James Dean
Mel Ferrer, Audrey Hepburn, Truman Capote
Mel Ferrer, Audrey Hepburn, Truman Capote
Marguerite Duras
Marguerite Duras
Andre Breton
Andre Breton
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)