Kocia walkiria sprzed prawie 100 lat podbija serca internautów. Poznajcie Brunhildę

Brunhilda jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci dramatu muzycznego Richarda Wagnera o tytule "Pierścień Nibelunga". To z nią kojarzony jest utwór "Cwał Walkirii" z opery "Walkiria" często odtwarzany w starych filmach podczas nadejścia odsieczy w trakcie bitwy. Pewien fotograf w latach 30. XX wieku postanowił ucharakteryzować swojego kota na mityczną wojowniczkę. Zdjęcie od razu przypadło do gustu internautom z całego świata.

Kot w stroju walkirii podpisany jako "Brunhilda". Zdjęcia powstały w 1936 roku.
Kot w stroju walkirii podpisany jako "Brunhilda". Zdjęcia powstały w 1936 roku.
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Marcin Watemborski

Biblioteka Kongresu USA opublikowała na swoim Twitterze dwa wspaniałe historyczne zdjęcia. Zostały one zrobione w roku 1936 przez Adolpha Ewarda Weidhaasa i ukazują kota w hełmie ze skrzydłami i pelerynie. Obra kadry podpisane są jako "Brunhilda", co jest nawiązaniem do mitycznej walkirii z "Pierścienia Nibelunga" Richarda Wagnera.

Pierwsze z opublikowanych zdjęć jest czarno-białe i ukazuje kota zwróconego bokiem w lewo. Drugie jest tonowane sepią (ma odcienie jasnego brązu), a tytułowa Brunhilda jest zwrócona w pozycji trzy-czwarte w lewo. Odbitki mają wielkość 12 x 9 cm i patrząc na nie, po prostu nie można powstrzymać uśmiechu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić smartwatch Garmin Venu Sq2?

Sama postać Brunhildy pochodzi z mitologii nordyckiej. Była ona walkirią, czyli panną-wojowniczką, która służyła Odynowi na polu walki. Walkirie były wyposażone we włócznie, tarcze oraz hełmy i zawsze poruszały się na koniach u boku najważniejszego boga germańskich plemion.

Brunhilda była najpiękniejszą z walkirii. Pewnego razu chciała wykąpać się w ziemskim jeziorze i pod postacią łabędzia skryła się lesie, gdzie zrzuciła pióra i zmieniła się w kobietę. Zauważył ją przechodzący nieopodal król, który ukradł jej pióra, co skazało Brunhildę na tułaczkę po ziemi. Zły władca zaszantażował Brunhildę – powiedział, że odda jej pióra, gdy pomoże mu w walce.

Odyn dowiedział się, że najpiękniejsza z walkirii postanowiła walczyć na ziemi bez jego przyzwolenia i postanowił ją ukarać. Ukłuł ją usypiającym cierniem i umieścił w zamku, który podpalił. Na ratunek walkirii ruszył Sygurd. Brunhilda zmieniła się w zwykłą kobietę i zamknięto ją w Walhalii, gdzie do końca świata miała usługiwać poległym w boju wojownikom.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)