Kodak przywraca do życia Super 8 - analogową kamerę z technologią cyfrową
Pierwszy raz od ponad trzydziestu lat Kodak ogłosił plany wypuszczenia kamery kinowej na taśmę Super 8. Przedstawił model, który łączy w sobie technologię cyfrową oraz analogową. Prezentujemy Wam szczegóły tego przedsięwzięcia.
07.01.2016 | aktual.: 26.07.2022 19:21
Kamera Super 8 pojawiła się w sprzedaży pierwszy raz w 1965 roku. Jej głównym założeniem było ułatwienie kręcenia domowych filmów – bez konieczności umiejętności obsługi ciężkich profesjonalnych sprzętów. Wystarczyło tylko załadować film i to wszystko. W 1973 roku pojawił się pasek magnetyczny, który dodatkowo zapisywał ścieżkę audio, ale został wycofany w 1997, ponieważ klej do łączenia paska z taśmą filmową został uznany za trujący.
Nowa kamera, która zdaje się mieć oczywistą nazwę Kodak Super 8 Camera, będzie nagrywała filmy na standardowych cartridge'ach Super 8 ale dodatkiem, który oferuje jest cyfrowy, odchylany ekran LCD zamiast wizjera optycznego.
Przy prezentacji nowego rejestratora firma powróciła do znanego wszystkim sloganu: „Ty wciskasz guzik, my robimy resztę”. Kodak informuje, że cartridge będą sprzedawane z wliczonym w cenę wywołaniem oraz skanowaniem dla wygodniejszej obróbki. Wersję cyfrową każdego wywołanego filmu użytkownik będzie mógł pobrać ze strony producenta.
Film nagrywany na Super 8 nie jest łączony ze ścieżką audio. Jednak nie ma się o co martwić, ponieważ Kodak zapewnia, że wbudowany mikrofon nagra całe tło. Firma nie podała dokładnej specyfikacji ścieżki audio, ale podejrzewamy, że będzie ona nagrywana bezpośrednio na kardę SD, której slot znajduje się z tyłu urządzenia. Znajdziemy tam też trzy inne porty, dzięki którym będziemy mogli rzutować obraz z kamery na zewnętrzny monitor oraz je ładować.
Kodak Super 8 Camera będzie zdolna do nagrywania w 9, 12, 18, 24 oraz 25 klatkach na sekundę. Będzie ona sprzedawana z obiektywem Ricoh 6 mm lub 6-48 mm, ale plusem jest zastosowanie mocowania obiektywów typu C, dzięki czemu będziemy mogli podłączyć do niej dowolny obiektyw z tym bagnetem. Kamera będzie dostępna w dwóch wersjach wizualnych – retro (z kanciastymi brzegami) oraz nowoczesnej (zaokrąglonej).
Na dzień dzisiejszy firma Kodak oferuje trzy kolorowe filmy negatywowe Super 8 w serii Vision3: ISO 50, przeznaczone dla światła dziennego; ISO 200 oraz ISO 500 przeznaczone z emulsją przygotowaną dla światła sztucznego. Ponadto dla zwolenników zdjęć czarno-białych dostepny będzie Kodak TRI-X. Na każdym cartridge'u znajdzie się 3600 klatek, co oznacza, że nagrywając z prędkością 24 kl./s otrzymamy 2,5 minuty filmu. Zmiana taśmy zajmuje, wg producenta, tylko kilka sekund.
Producent nie zapowiedział oficjalnie ceny urządzenia, aczkolwiek Wall Street Journal cytując Jeffa Clarke'a, dyrektora generalnego Kodaka, wspomina, że nowa kamera pojawi się jesienią 2016. Jej koszt będzie się wahał w granicach 400-750 dolarów, a pojedynczy cartridge będzie kosztował 40-75 dolarów z wliczonym przetwarzaniem. Clarke dodaje również, że tańszy model Super 8 pojawi się w 2017 roku.
Więcej informacji znajdziecie na stronie Kodaka.