Kolekcja fotografii agencji Magnum w rękach Della

Kolekcja fotografii agencji Magnum w rękach Della

Kolekcja fotografii agencji Magnum w rękach Della
Kolekcja fotografii agencji Magnum w rękach Della
Krzysztof Basel
04.02.2010 07:45, aktualizacja: 02.08.2022 09:28

Słynna agencja fotograficzna Magnum Photos sprzedała swoje amerykańskie archiwa fotograficzne miliarderowi Michaelowi Dellowi. W ich skład kolekcji liczącej blisko 200 000 zdjęć wchodzą między innymi najwspanialsze fotografie w historii. Transakcja mogła kosztować nawet ponad 100 milionów dolarów.

Kolekcję fotografii sięgających lat trzydziestych ubiegłego wieku kupiła firma MSD Capital, której właścicielem jest założyciel i prezes marki Dell - Michael Dell. W amerykańskich archiwach Magnum Photos można znaleźć jedne z najważniejszych zdjęć w historii - fotografie światowych przywódców, celebrytów czy kadry z wielu wydarzeń, np. II Wojny Światowej. Archiwum obejmuje prace 103 fotografów z okresu od początku lat trzydziestych do 1998 r. Wprawdzie nie ujawniono sumy transakcji ale, jak podaje Bloomberg, archiwum było ubezpieczone na 100 milionów dolarów. To prawdopodobnie najdroższa sprzedaż kolekcji zdjęć w historii.

MSD Capital przekaże prace do Harry Ransom Center - biblioteki Uniwersytetu Austin w Teksasie. Firma Dell ma siedzibę właśnie w Teksasie, a dokładniej w mieście Round Rock, które jest częścią metropolii Austin?Round Rock?San Marcos. Wsparcie Uniwersytetu Austin nie jest przypadkowe - Michael Dell jest absolwentem tej uczelni.

Jest to wyjątkowo cenna kolekcja w historii fotografii. (...) Archiwum skupia prace jednych z najlepszych fotoreporterów i obejmuje ponad pół wieczne dziedzictwo fotograficznej kultury - mówi Thomas F. Staley, dyrektor Ransom Center w oświadczeniu prasowym.

Ransom Center ma zamiar promować kolekcję poprzez wystawy i udostępniać fotografie do badań naukowych. Firma MSD zadba o utrzymanie archiwum oraz jego ubezpieczenie. Agencja Magnum oraz autorzy zdjęć zachowują prawa autorskie do wszystkich fotografii.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)