Kolorowe zdjęcia Vivian Maier opublikowane po raz pierwszy
Vivian Maier jest nazywana ”matką fotografii ulicznej”. Ta kobieta zmieniła sposób, w jaki patrzymy na zdjęcia dokumentalne ze środowisk miejskich. Znana była głownie z czarno-białych bliskich portretów. Na światło dzienne jednak wypłynęły jej kolorowe obrazy.
Geniusz Vivan Maier objawił się światu w 2007 roku, gdy jej zdjęcia zostały odkryte zupełnym przypadkiem na aukcji. Na jej zdjęciach widzieliśmy głównie czarno-białe życie Chicago i Nowego Jorku z ubiegłego wieku. Prawie przez 40 lat Vivian Maier dokumentowała codzienność i pokazywała zwyczaje mieszkańców tych amerykańskich miast, pozostając anonimową. Wszyscy mieli ją wówczas za ”zdziwaczałą nianię”.
Vivian Maier jednak nie fotografowała tylko w czerni i bieli. Robiła również zdjęcia kolorowe, które nie były wcześniej publikowane. Ujrzały światło dzienne dopiero teraz w książce ”Vivian Maier: The Color Work” (”Vivian Maier: Prace Kolorowe”). Jest to szczególne wydawnictwo, które ma na celu uczczenie twórczości artystki i jej ponad 150 000 wartościowych zdjęć.
W zbiorach fotograficznych Maier nie ma tylko zdjęć z jej ukochanej lustrzanki dwuobiektywowej Rolleiflex, ale również blisko 40 000 kolorowych slajdów, zrobionych na filmie Ektachrome w formacie 35 mm. Na tych zdjęciach zobaczymy dokładnie tę samą wizję świata i zdolność obserwacji, ukryte autoportrety i odwzorowanie ówczesnej rzeczywistości. Artystka zbierała te kadry przez około 30 lat swojej kariery w latach 1950 – 1980.
Vivian Maier jest nazywana ”wczesną poetką kolorowej fotografii” przez Joela Meyerowitza w słowie wstępnym książki. Według fotografa, w jej pracach można zauważyć bardzo wprawną ocenę rzeczywistości i zrozumienie ludzkich zachowań. Vivian umiała dostrzec w ludziach to, czego inni nie widzieli – prosty gest, specyficzny ubiór czy grymas na twarzy.
Nad książką pracowali Howard Greenberg Gallery oraz wydawnictwo Harper Collins. Możecie ją kupić za pośrednictwem strony internetowej.