Kompaktowe nowości Sigmy: DP1x oraz DP2s

Kompaktowe nowości Sigmy: DP1x oraz DP2s
Mateusz Gołąb

21.02.2010 16:54, aktual.: 02.08.2022 09:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sigma pokazała dwie nowe odmiany swoich kultowych kompaktów z matrycą Foveon X3 o "lustrzankowych" rozmiarach APS-C. To dobra i zła wiadomość - Sigma pokazuje kolejne wersje swoich aparatów z ciągle tą samą matrycą. Owszem, niezłą ale zastój jest wyraźnie widoczny. Mimo to, nowe Sigmy DP1x oraz DP2s to bardzo ciekawe propozycje.

Nowością w Sigmie DP1x to nowy procesor obrazu, który pozwoli na przyspieszenie czasu obróbki zapisywanych zdjęć, ma ulepszone algorytmy obsługujące system autofokusa. Ujednolicono również sposób obsługi i interfejs użytkownika (jest takie samo jak w DP2), dodano także znany z DP2 przycisk QS (Quick Set - szybki dostęp do podstawowych parametrów naświetlania).

Specyficzna matryca Foveon X3 ma 14 megapikselu rozdzielczości (2652x1768 pikseli x 3 warstwy) i jest doskonale znana ze wszystkich innych aparatów firmy Sigma (SD14, SD15 oraz pozostałe kompakty serii DP). Fizyczny rozmiar matrycy to 20,7 x 13,8 mm, a wielkość pojedynczego piksela to 7,8 ?m. Sigma DP1x ma rozmiary 113,x x 59,5 x 50,3 mm.

Obraz

W DP1x znajdziecie obiektyw stałoogniskowy o ogniskowej 16 mm i jasności f/4 - dla pełnej klatki jest to 28 mm. DP1x zapisuje zdjęcia zarówno w plikach JPG, jak i RAW (format X3F), które można obrabiać w dołączonym do aparatu programie Sigma Photo Pro 4.0. Ma ono nowe możliwości redukcji szumów, obsługuje wieloprocesorowe systemy i ma funkcje typu lupa, pokaz slajdów, rozbudowany moduł drukowania, czy seryjną konwersję do JPG.

DP1x ma system ustawiania ostrości z 9 punktami pomiaru, jeśli jest taka konieczność można również skorzystać z manualnego trybu ustawiania ostrości (z powiększeniem fragmentu kadru dla większej precyzji).

Aparat też ma możliwość nagrywania filmów ale raczej lepiej, żeby firma się tą możliwością nie chwaliła. Maksymalnie 320x240 pikseli przy 30 kl./s (1 GB w ciągu ok. 30 minut). To ma się nijak do Full HD w innych aparatach.

Sigma DP1x ma 2,5 calowy ekran LCD, stopkę do podłączania zewnętrznej lampy błyskowej (EF-140 DG dedykowanej dla serii DP) lub innych akcesoriów takich jak elektroniczny wizjer VF-21.

Sigma DP2s to również nowy procesor obrazu True II oraz inny niż w DP1s obiektyw o ogniskowej 24 mm /f2.8 (41 mm w przeliczeniu na mały obrazek).

Niestety, jak to z Sigmą bywa, nie za bardzo chcą pochwalić się cenami oraz terminem wprowadzenia ich do sprzedaży - może z tego powodu, że może to być bardzo odległa data.

Źródło: Let's Go Digital

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)