Koniec krzywych zdjęć! Ten program usunie dystorsje obiektywów szerokokątnych

Na pewno zdarzyło ci się zrobić zdjęcie grupowe albo selfie, na którym twarze zostały zniekształcone przez szerokokątny obiektyw. Jeszcze nic straconego. Grupa naukowców z MIT ma rozwiązanie.

Efekt uzyskany przez program usuwający dystorsje
Efekt uzyskany przez program usuwający dystorsje
Źródło zdjęć: © MIT
Anna Rymsza

14.06.2019 | aktual.: 26.07.2022 15:46

Grupa pracująca na MIT opracowała program, który automatycznie usunie zniekształcenia z krawędzi zdjęć robionych szerokokątnym obiektywem. Ich metoda została opracowana z myślą o fotografii mobilnej – w końcu najwięcej zdjęć grupowych robimy smartfonami, wyposażonymi w szerokokątne obiektywy.

Szerszy kąt to więcej dystorsji

Mobilne obiektywy szerokokątne są bardzo praktyczne. Dzięki szerokiemu kątowi widzenia można z niewielkiej odległości (na przykład wyciągniętej ręki) zrobić zdjęcie sporej grupy osób. Niektórzy producenci dodają do swoich smartfonów dodatkowe obiektywy o szerszym polu widzenia, idealne do fotografii turystycznej (Huawei Mate 20 Pro). Za możliwość uwiecznienia sporej sceny na jednym zdjęciu płacimy zaburzeniami geometrii.

Usunięcie zniekształceń tego typu ręcznie graniczy z cudem. Pomóc może program z

profilem danego aparatu (DxO PhotoLab), ale nie każdy smartfon został precyzyjnie przeanalizowany przez DxO.

Zdjęcie przed i po wyprostowaniu przez nowy algorytm
Zdjęcie przed i po wyprostowaniu przez nowy algorytm© MIT

Analiza obrazu na ratunek

Rozwiązanie pracowników MIT działa inaczej. Zamiast analizować parametry obiektywu, wykorzystuje rozpoznawanie obiektów na obrazie i prostuje zniekształcenia tam, gdzie zostaną wykryte twarze. Następnie twarze są mapowane do wzorcowych portretów.

Na tej podstawie algorytm ustala, jak należy zdjęcie przekształcić, by uzyskać naturalne efekty. Przekształcenia są nakładane w taki sposób, by obszary zdjęć, gdzie nie ma twarzy, pozostały nienaruszone.

SIGGRAPH 2019: Distortion-Free Wide-Angle Portraits on Camera Phones

Według autorów programu można uzyskać obiecujące efekty na zdjęciach robionych aparatami z polem widzenia między 70° i 120°. Co ważne, poprawki są wprowadzane na tyle szybko, że można stosować ten program natychmiast po zrobieniu zdjęcia. Efekty są bardzo dobre, w zasadzie nie odbiegają od tego, co oferuje DxO ViewPoint i są znacznie lepsze od metody Samsung Face Shape, która zniekształca tło.

Obraz
© MIT

Na razie mogliśmy zapoznać się tylko z koncepcją, ale taki algorytm przydałby się w oprogramowaniu smartfonów. W zasadzie jest spora szansa, że zostanie wprowadzony w Androidzie – wszyscy jego autorzy są na liście płac Google'a.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
fotografia mobilnablogiInspiracje
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)