Koniec krzywych zdjęć! Ten program usunie dystorsje obiektywów szerokokątnych

Koniec krzywych zdjęć! Ten program usunie dystorsje obiektywów szerokokątnych14.06.2019 12:51
Efekt uzyskany przez program usuwający dystorsje
Efekt uzyskany przez program usuwający dystorsje
Źródło zdjęć: © MIT
Anna Rymsza

Na pewno zdarzyło ci się zrobić zdjęcie grupowe albo selfie, na którym twarze zostały zniekształcone przez szerokokątny obiektyw. Jeszcze nic straconego. Grupa naukowców z MIT ma rozwiązanie.

Grupa pracująca na MIT opracowała program, który automatycznie usunie zniekształcenia z krawędzi zdjęć robionych szerokokątnym obiektywem. Ich metoda została opracowana z myślą o fotografii mobilnej – w końcu najwięcej zdjęć grupowych robimy smartfonami, wyposażonymi w szerokokątne obiektywy.

Szerszy kąt to więcej dystorsji

Mobilne obiektywy szerokokątne są bardzo praktyczne. Dzięki szerokiemu kątowi widzenia można z niewielkiej odległości (na przykład wyciągniętej ręki) zrobić zdjęcie sporej grupy osób. Niektórzy producenci dodają do swoich smartfonów dodatkowe obiektywy o szerszym polu widzenia, idealne do fotografii turystycznej (Huawei Mate 20 Pro). Za możliwość uwiecznienia sporej sceny na jednym zdjęciu płacimy zaburzeniami geometrii.

Usunięcie zniekształceń tego typu ręcznie graniczy z cudem. Pomóc może program z

profilem danego aparatu (DxO PhotoLab), ale nie każdy smartfon został precyzyjnie przeanalizowany przez DxO.

Zdjęcie przed i po wyprostowaniu przez nowy algorytm
Źródło zdjęć: © MIT
Zdjęcie przed i po wyprostowaniu przez nowy algorytm

Analiza obrazu na ratunek

Rozwiązanie pracowników MIT działa inaczej. Zamiast analizować parametry obiektywu, wykorzystuje rozpoznawanie obiektów na obrazie i prostuje zniekształcenia tam, gdzie zostaną wykryte twarze. Następnie twarze są mapowane do wzorcowych portretów.

Na tej podstawie algorytm ustala, jak należy zdjęcie przekształcić, by uzyskać naturalne efekty. Przekształcenia są nakładane w taki sposób, by obszary zdjęć, gdzie nie ma twarzy, pozostały nienaruszone.

SIGGRAPH 2019: Distortion-Free Wide-Angle Portraits on Camera Phones

Według autorów programu można uzyskać obiecujące efekty na zdjęciach robionych aparatami z polem widzenia między 70° i 120°. Co ważne, poprawki są wprowadzane na tyle szybko, że można stosować ten program natychmiast po zrobieniu zdjęcia. Efekty są bardzo dobre, w zasadzie nie odbiegają od tego, co oferuje DxO ViewPoint i są znacznie lepsze od metody Samsung Face Shape, która zniekształca tło.

420731614768420680
Źródło zdjęć: © MIT

Na razie mogliśmy zapoznać się tylko z koncepcją, ale taki algorytm przydałby się w oprogramowaniu smartfonów. W zasadzie jest spora szansa, że zostanie wprowadzony w Androidzie – wszyscy jego autorzy są na liście płac Google'a.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)