Koniec wymiany komputera co chwilę? Ten modułowy laptop to zbawienie dla fotografów

Koniec wymiany komputera co chwilę? Ten modułowy laptop to zbawienie dla fotografów

Koniec wymiany komputera co chwilę? Ten modułowy laptop to zbawienie dla fotografów
Marcin Watemborski
26.02.2021 10:57, aktualizacja: 06.03.2024 22:28

Ile razy zdarzyło się wam, że wasz ukochany MacBook albo inny komputer przestał dawać radę przy obsłudze Adobe Photoshop lub innych programów? Chyba każdy z nas przez to przechodzi co jakiś czas. Dotychczas zamiast wymienić komponenty na lepsze, trzeba było kupić nowy sprzęt. Z rozwiązaniem przychodzi start-up Framework.

Framework to start-up z San Francisco, który za cel postawił sobie naprawienie zepsutej branży komputerowej. Patologia, jaką jest budowanie zamkniętych konstrukcji komputerów osobistych weszła nam tak w krew, że nikogo nie dziwi, że za kilka lat będzie musiał kupić nowy sprzęt, zamiast wymienić konkretną część.

Założycielem Framework jest dawny pracownik Oculusa – Nirav Patel. Zwraca on uwagę na problem zamkniętych konstrukcji, gdzie wszystkie podzespoły są ze sobą połączone tak, że nie da się ich pojedynczo wymieniać, a trzeba myśleć o kupnie nowego komputera, gdy stary jest już za wolny. Pomysłem na zniesienie tego rynkowego koszmaru jest stworzenie modułowego komputera mobilnego.

Obraz

Start-up Patela stworzył już pierwsze konstrukcje, w których bez większego problemu można wymienić płytę główną, pamięć RAM, dyski twarde, czy nawet tak prozaiczne części jak klawiatura lub gładzik.

Obecnie dostępna najmocniejsza konfiguracja Frameworka bazuje na procesorze Intela 11. generacji, pamięci RAM 64 GB DDR4, 4-terabajtowym dysku SSD 4. generacji, 13,5-calowej matrycy o rozdzielczości 2256 x 1504 pikseli, kamerce Full HD 60p i baterii o wydajności 55 Wh. Całość jest zamknięta w aluminiowej obudowie o wadze 1,3 kilograma. Oczywiście każdą, ale to każdą część można zastąpić inną bez większego problemu.

Obraz

Firma Framework ma również propozycję dla komputerowych majsterkowiczów, czyli zestaw zrób-to-sam. Specjalny kreator pozwala na wybranie konkretnych podzespołów, które przychodzą w paczce, a użytkownik sam wszystko składa. Do dyspozycji konsumentów są systemy: Windows 10 Home, Windows 10 Pro lub Linux.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest to, że Framework pozwala na handel częściami do swoich komputerów na swojej stronie internetowej za pośrednictwem specjalnie stworzonej zakładki "bazarku".

W przeszłości podobnej inicjatywy podjął się Intel, Ghost Canyon NUC oraz Alienware, lecz w ich przypadku to nie wypaliło. Framework obiecuje dostarczać na bieżąco pożądanych przez użytkowników części i sprostać temu, czego nie udało się zrobić poprzednim firmom. Zamówienia na komputery rozpoczną się wiosną 2021 roku, a pierwsze dostawy mają dotrzeć do klientów już latem 2021 roku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)