Koniec z miniaturami zdjęć ? czas na Big Pictures !

Koniec z miniaturami zdjęć ? czas na duże zdjęcia
Koniec z miniaturami zdjęć ? czas na duże zdjęcia
Krzysztof Basel

25.08.2009 19:00, aktual.: 02.08.2022 10:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Codziennie porcja świeżych, starannie wyselekcjonowanych agencyjnych fotografii prasowych z całego świata. Koniec z wpatrywaniem się w miniaturowe fotografie kiepskiej jakości. Era zdjęć 640px minęła. Tutaj znajdziemy wysokiej jakości zdjęcia w rozmiarach potężnych, jak na Internet. Oto kilka wyśmienitych blogów prowadzonych głównie przez pracowników gazet i portali, które warto codziennie odwiedzać. Dawka wysokiej jakości zdjęć gwarantowana.

The Big Picture
The Big Picture

The Big Picture zapoczątkował modę i styl prezentowania dużych zdjęć prasowych, które często z różnych względów nie ukazały się w gazetach czy Internecie. Alan Taylor z amerykańskiego portalu boston.com (strona gazety The Boston Globe) co kilka dni serwuje wyśmienitą dawkę interesujących fotografii ułożonych w cykle tematyczne. Często są to świetnie wyselekcjonowane i ułożone fotoreportaże powstające ze zdjęć z największych agencji fotograficznych świata. Kiedy trzeba Tayor prezentuje fotografie ?na czasie", odnoszące się do bieżących wydarzeń. Możemy obejrzeć kapitalne zdjęcia z przeróżnej tematyki - od czarno-białych historycznych wspomnień przez cykle poświęcone konkretnym zjawiskom naturalnym (np. błyskawice) po interesujące portrety czy zdjęcia z odległych zakątków świata.

W czasach, kiedy w Internecie coraz częściej publikuje się zdjęcia w szerokości 800px, twórcy The Big Picture zrobili krok na przód. Wszystkie fotografie na blogu są prezentowane w szerokości aż 990 pikseli. Dzięki temu odbiór zdjęć staje się naprawdę przyjemny. Miejsce, które powinien regularnie odwiedzać każdy miłośnik fotografii.

Obraz

Blogowi The Frame przyświeca idea podobna, co wcześniej opisywanemu The Big Picture. Duże fotografie prasowe ułożone w 20-30 zdjęciowe przemyślane cykle opatrzone krótki komentarzem. Blog The Frame prowadzi Tim Reese, zastępca dyrektora działu multimediów portalu The Sacramento Bee.

The Frame porusza ważne tematy, jak rocznica zrzucenia pierwszej bomby atomowej w Hiroshimie, powodzi w Chinach czy ciężkiej sytuacji w Afganistanie. Od czasu do czasu znajdziemy tam również luźniejsze tematy - Mistrzostwa Świata w pływaniu, Festiwal Błota czy mój ostatnio ulubiony wpis dotyczący Festiwalu Balonów w mieście Bristol. Blog The Frame to jedna z głównych pozycji w moim czytniku RSS oraz zakładkach.

Obraz

Photo Journal dziennika The Wall Street Journal to nie typowy blog, ale formą nie różni się zbytnio od opisywanych tu blogów. Interesujące fotografie z potężnych agencji prasowych, takich jak Reuters czy Associated Press umieszczane są tu w dużych rozmiarach (990px). Zdjęcia ułożono w cyklach - od bieżących wydarzeń po tematyczne mieszaniny (np. lato na świecie). Interfejs strony nie przeszkadza w odbiorze fotografii, które warto od czasu do czasu przejrzeć na śniadanie.

Obraz

Pierwszy polski klon blogu The Big Picture. Jak na GW przystało strona została wykonana raczej średnio. Ciemną, prostą kolorystykę zaczerpnięto ze stron The New York Times, a układ jest niemal identyczny, jak na The Big Picture.

Zajmijmy się jednak fotografiami prezentowanymi w Dużym Kadrze. Redaktorzy potrafią wymyślić nietypowe, ciekawe tematy swoich wpisów. Każde zdjęcie opatrzono też interesującym podpisem. Aż tak dobrze nie jest z doborem fotografii - często galerie ograniczają się do kilku, a nie kilkudziesięciu zdjęć, jak w przypadku zagranicznych blogów. Jakość techniczna również pozostawia trochę do życzenia. Zdjęcia w Dużym Kadrze, jak i w większości serwisów Agory, są zbyt mocno wyostrzone. Przez ten proces fotografie tracą na jakości. Mankament ten widać szczególnie, w porównaniu wcześniej opisywanymi blogami.

Mimo kilku wad Duży Kadr to całkiem ciekawe miejsce. Możemy tam obejrzeć krótkie cykle fotograficzne o tematach, jakich na próżno szukać w innych pokrewnych blogach. Duży Kadr to jeszcze świeże dzieło, zatem poziom prezentowanej treści cały czas rośnie.

990px
990px

Ostatnia, ale nie wcale nie najmniej ciekawa pozycja w tym zestawieniu - fotoblog 990px. To pachnące nowością dzieło załogi portalu Interia.pl prezentuje się wyjątkowo ciekawie. Świeży, jasny layout pozwala na skupienie uwagi na zdjęciach. Twórcy 990px nie ukrywają swojej inspiracji blogiem The Big Picture, jednak na tej bazie starają się stworzyć swój własny, warty uwagi, charakterystyczny fotoblog.

Idea fotoblogu Interii jest rzeczywiście podobna do znanego już w sieci The Big Picture, ale jakość fotografii oraz doboru tematów często również nie odbiega od swojego pierwowzoru. Wszystkie zdjęcie są pokazywane w dużej rozdzielczości (990px). Piotr Macura, fotoedytor 990px, wybiera świetne, bieżące tematy i potrafi bardzo dobrze wyselekcjonować fotografie do umieszczanych na stronie cykli. Wiele z fotoreportaży zyskuje spore uznanie wśród społeczności Wykopu i niech to będzie ostateczna rekomendacja dla 990px. To pozycja obowiązkowa w zakładkach każdego fotoblogera.


Znasz jeszcze inne, równie interesujące blogi o podobnej idei dużych zdjęć? Podziel się z nami - napisz komentarz i podaj jego adres. Z chęcią zaktualizujemy na bieżąco tę listę lub stworzymy kolejną.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także