Koniec z pudełkowym Lightroomem. Oto zupełnie nowy Lightroom CC bazujący na chmurze

Koniec z pudełkowym Lightroomem. Oto zupełnie nowy Lightroom CC bazujący na chmurze

Koniec z pudełkowym Lightroomem. Oto zupełnie nowy Lightroom CC bazujący na chmurze
Krzysztof Basel
18.10.2017 21:10, aktualizacja: 26.07.2022 18:18

Apple ma dwa nowe iPhone'y, a Adobe ma dwa nowe Lightroomy. I podobnie, jak smartfony z Cupertino nie mają gniazda minijack, tak nowe wersje programu Adobe nie mają wersji pudełkowej. Czy fotografowie będą mieć problem z polubieniem nowej wizji Adobe?

Firma Adobe zaprezentowała właśnie dużą aktualizację programu Lightroom. Do wyboru mamy teraz dwie wersje aplikacji: stacjonarnego Lightrooma CC Classic oraz napisanego od nowa Lightrooma CC, który teraz w dużym stopniu bazuje na chmurze. Żadnego z tych programów nie kupimy już w wersji pudełkowej.

Lightroom CC or Lightroom Classic CC - Which Workflow is Best for You?

Adobe Lightroom CC - zbudowany od nowa w chmurze

Adobe Lightroom CC wyróżnia się już na pierwszy rzut oka - ma nowy interfejs, który prezentuje sie o wiele bardziej nowocześnie i świeżo, niż u poprzednika. Program ma nowy silnik, dzięki czemu ma być szybszy i wydajniejszy. Lightroom CC został stworzony z myślą o ciągłej synchronizacji swoich zdjęć w chmurze i ich integracji z innymi urządzeniami - zarówno komputerami, jak i smartfonami czy tabletami. Nasze prace będziemy mogli obrabiać także online, poprzez stronę lightroom.adobe.com. Zdjęcia będą synchronizowane w czasie rzeczywistym na wszystkich urządzeniach. Aby to założenie było realne, Adobe dodaje za darmo 1 TB dawmowej przestrzeni dyskowej w chmurze. To także dodatkowy sposób na bezpieczny backup naszych zdjęć. Szczegóły pracy na nowymy Lightroomie CC opiszemy za kilka dni po wnikliwych testach.

Color and Luminance Range Masking in Lightroom Classic CC

Viewing Images Quickly with the New Embedded Preview Workflow in Lightroom Classic CC

Adobe Lightroom Classic CC - odświeżona wersja ma zapewnić dużo szybszą pracę na komputerze

Dobrze wszystkim znany Lightroom został przemianowany na Lightroom Classic CC. Zmiana nazwy to jednak nie wszystko.

Obraz

Lightroom Classic CC z założenia jest przeznaczony do pracy na komputerach stacjonarnych i plikach znajdujących się w pamięci lokalnej. Adobe obiecuje, że siódma wersja tej popularnej aplikacji jest znacząco bardziej wydajna - ma szybciej przełączać się pomiędzy modułami Library i Develop, a wprowadzenie korekt ma być bardziej precyzyjne. Program ma też nowe maski pędzla dopasowania, filtry radialne i stopniowe. Nowością jest też funkcja „Embedded&Sidecar“, która umożliwia utworzenie miniatur zdjęć na podstawie informacji o podglądzie zapisanych w aparacie. W odróżnieniu od Lightrooma CC, klasyczna wersja aplikacji nie ma zmienionego interfesju.

The All-New Lightroom CC: An Overview

Lightroom 6 był już naprawdę rozwiniętym i zaawansowanym narzędziem pod względem funkcji, jednak brakowało mu szybkości i wydajności. Rozsądne zatem wydaje się, że twórcy postanowili przede wszystkim popracować nad największym dotychczasowym mankanemtem aplikacji. Niebawem sprawdzimy czy ich zapowiedzi nie są na wyrost.

Lightroom CC Overview — Taking Advantage of the Lightroom CC Ecosystem

Adobe nie planuje premiery pudełkowej wersji programu. Lightroom 6 pozostanie w sprzedaży, chociaż nie wiadomo, jak długo. Wiadomo natomiast, że ostatnia aktualizacja tej wersji programu Lightroom 6.13 zostanie wypuszczona 26 października i będzie wspierać nowe aparaty, w tym Nikona D850. Prawdopodobnie będzie to ostatnia aktualizacja. Firma nie planuje wspierania ani rozwoju tej aplikacji w przyszłym roku, co oznacza, że Lightroom 6 nie będzie otwierać plików RAW z nowych aparatów. Jak widać na załączonym obrazku, nie ma już odwrotu od modelu subskrybcji. Wszyscy się tego spodziewaliśmy, ale jednak wielu fotografów chyba jednak wierzyło, że ten moment nie nastąpi już teraz.

Obraz

Lightroom CC i Lightroom Classic CC - nowe ceny

Adobe Lightroom jest już dostępny wyłączenie w modelu subskrybcji w trzech ofertach.

  • [b]Plan Lightroom CC[/b] (Lightroom CC + 1 TB przestrzeni w chmurze) - 12.29 euro / miesiąc

    [b]Plan fotograficzny[/b] (Lightroom CC, Lightroom Classic CC i Photoshop CC + 20 GB przestrzeni w chmurze) - 12.29 euro / miesiąc

    [b]Plan fotograficzny z 1 TB[/b] (Lightroom CC, Lightroom Classic CC i Photoshop CC + 1 TB przestrzeni w chmurze) - 24.59 euro / miesiąc

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)