Konkurs Newsreportaż 2009: średnie fotorepotaże, świetne fotokasty

Konkurs Newsreportaż 2009: średnie fotorepotaże, świetne fotokasty

Fot. Agnieszka Rayss
Fot. Agnieszka Rayss
Krzysztof Basel
18.11.2009 12:55, aktualizacja: 18.11.2009 13:55

Wczoraj ogłoszono laureatów konkursu Newsreportaż 2009, organizowanego przez magazyn Newsweek Polska. Fotografie dwunastu twórców zostały nagrodzone w czterech kategoriach: wydarzenia, ludzie, życie codzienne i kultura. Nowością jest kategoria fotokast, w której wygrał świetny 20-minutowy dokument "Najdroższy Tateniek - opowieść katyńska" . Przedstawiamy wyniki konkursu, nagrodzone zdjęcia i fotokasty.

Wczoraj ogłoszono laureatów konkursu Newsreportaż 2009, organizowanego przez magazyn Newsweek Polska. Fotografie dwunastu twórców zostały nagrodzone w czterech kategoriach: wydarzenia, ludzie, życie codzienne i kultura. Nowością jest kategoria fotokast, w której wygrał świetny 20-minutowy dokument "Najdroższy Tateniek - opowieść katyńska" . Przedstawiamy wyniki konkursu, nagrodzone zdjęcia i fotokasty.

Newsreportaż 2009 to ósma edycja konkursu fotografii prasowej. Jak nazwa wskazuje, oceniane są tu jedynie fotoreportaże. Organizowany przez magazyn Newsweek Polska konkurs na trwale wpisał się w krajobraz polskiego fotoreportażu i stanowi jedną z bardziej interesujących imprez tego typu w Polsce.

Poziom tegorocznego Newsreportażu niestety nie należy do najwyższych. Być może dlatego jury złożone z Andrzeja Zygmuntowicza, Rafała Milacha, Kuby Dąbrowskiego, Filipa Ćwika, Marka Kowalczyka i Grzegorza Dembińskiego nie przyznało pierwszej i trzeciej nagrody w kategorii "Wydarzenia". Drugie miejsce zajął fotoreportaż Piotra Małeckiego "Po drugiej stronie wyścigu".

Fot. Grzegorz Wełnicki
Fot. Grzegorz Wełnicki

Spore wrażenie zrobił na mnie temat fotoreportażu "Into the wild" Grzegorza Wełnickiego, który zajął pierwsze miejsce w dziale "Ludzie". Cykl mówi o 20-letniej Sylvie, która jako małe dziecko została pozostawiona przez matkę w buszu i uratowana przez małpy. Po wielu latach dziecko zostało znalezione i obecnie pół-dzika dziewczyna żyje wśród opiekunów. Duży plus za dobór tematu, ale wykonanie nie jest już takie dobre.

Spodobał mi się wyróżniony w tej samej kategorii cykl "Szybka zima" Jacka Świerczyńskiego, traktujacy o zamarzniętych w zimie szybach oraz ludziach smętnie spoglądających zza nich.

W kategorii "Życie codzienne" nagrodzono Tomasza Wiecha z "Gazety Wyborczej" za ciekawy reportaż "Twoje osiedle". Autor pokazał idealistyczny świat nowych, pięknych osiedli budowanych na obrzeżach polskich miast.

Fot. Tomasz Gotfryd/visavis.pl
Fot. Tomasz Gotfryd/visavis.pl

Dział "Kultura" wygrał cykl Agnieszki Rayss "Piękne ciała". Artystka wykorzystała popularny motyw fotografowania portretów kulturystów tuż przed zawodami. Zawodnicy i zawodniczki są wtedy wysmarowani ciemną substancją podkreślającą ich wyjątkową budowę ciała. Drugie miejsce zajął reportaż interesujący fotoreportaż "Venomous" Tomasza Gotfryda z visavis.pl. Twórca pokazał tam ludzi zbierających śmiertelnie jadowite węże. Ciekawy temat, bardzo dobre wykonanie.

Największe wrażenie zrobiły nam nie fotoreportaże, ale multimedialne fotokasty. Zawsze byłem miłośnikiem tego typu formy przekazu i bardzo ucieszyłem się widząc nową kategorię "Fotokast" w konkursie Newsreportaż 2009.

Zwycięzcą w konkursie fotokastów i laureatem nagrody 5000 zł zostali autorzy pracy "Najdroższy Tateniek - opowieść katyńska": Michał Łuczak (zdjęcia), Wojciech Gruszka (realizacja radiowa) i Magdalena Wadowska (muzyka). Praca jest niesamowita, bo to już nie fotokast, ale profesjonalny, 20-minutowy reportaż. Twórcy wybrali mocny, wzruszający i smutny temat rozdzielenia małżeństwa podczas II wojny światowej. Autorzy dobrze zebrali materiał i świetnie go zmontowali. Obszerny fotokast ogląda się z przyjemnością, o ile jest to możliwe przy takim temacie.

II miejsce i nagrodę 2500 zł otrzymał fotokast " Magnez" Alberta Zawady (zdjęcia) i Dominiki Podczasy-Tchórzewskiej (montaż).

III miejsce i nagrodę 1000 zł przyznano autorom fotokastu "Kili - wojownicy na dachu Afryki" : Adamowi Golcowi (zdjęcia) i Sergiuszowi Wasilewskiemu (montaż)

Wyróżnienia postanowiono przyznać fotokastom "Pasterze" Krystiana Bilatowicza (zdjęcia i montaż) i Rafała Michalskiego (muzyka) oraz "W drodze do Pana" Pawła Łącznego i Konrada Grzelaka (zdjęcia i montaż) produkcji JER-Studio.

Nadesłane fotokasy oceniali: Bogdan Dziworski, Marek Kowalczyk i Adam Lach.

Wystawę nagrodzonych fotografii można oglądać do 15 grudnia 2009 r. roku w Cinema City Arkadia w Warszawie. Wszystkie nagrodzone prace zobaczysz także na stronie www.newsweek.pl/newsreportaz/2009

_________

Po drugiej stronie wyścigu

Fot. Piotr Malecki / Napo Images
Fot. Piotr Malecki / Napo Images

NEWSREPORTAŻ 2009, II miejsce, Autor: Piotr Małecki/Napo Images

  1. Tour de Pologne UCI Pro Tour znalazł się w światowym kalendarzu Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Tym samy należy do najważniejszych wyścigów kolarskich, obok Tour de France i Giro d' Italia. Piotr Małecki przebył wyczerpującą trasę razem z kolarzami, towarzysząc im na zakrętach i podjazdach. Ale to nie wyścig był bohaterem zdjęć, a ludzie którzy od rana gromadzili się przy drogach, porzucali pracę, by choć na chwilę spojrzeć na kolarzy w szaleńczym wyścigu.

Into the Wild

NEWSREPORTAŻ 2009, I miejsce, Autor: Grzegorz Wełnicki

Sylvie ma 20 lat. Jako małe dziecko pozostawiona przez matkę w buszu. Uratowana przez małpy żyła wśród nich. Po latach odnaleźli ją ludzie. Opiekują się nią osoby związane ze środowiskiem L'Arche. Mieszka w ich domu w Bonoua, na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Trzeba jej regularnie podawać leki . Nie umie mówić. Śpi tylko na podłodze, albo bezpośrednio na ziemi. Z trudem nauczyła się jeść inaczej niż gołymi rękami. Woli przebywać na powietrzu, niż w zamkniętym pomieszczeniu.

Szybka zima

Fot. Jacek Świerczyński / Dziennik Wschodni
Fot. Jacek Świerczyński / Dziennik Wschodni

NEWSREPORTAŻ 2009, Wyróżnienie, Autor: Jacek Świerczyński

Pomysł cyklu "Szybka zima" przyszedł, a raczej przyjechał na przystanek: autobus, żaden konkretny, a z nim pasażer, za szybą. Wtedy, na tym przystanku, zrobiłem pierwsze zdjęcie. Później zwiedziłem ich jeszcze wiele, czekając na niekonkretny autobus. Nigdy wcześniej, jak minionej zimy, nie zmarzłem tak bardzo oczekując na komunikację miejską.

Twoje osiedle. Twoje życie

NEWSREPORTAŻ 2009, I miejsce, Autor: Tomasz Wiech/Gazeta

Opowieść o życiu w nowo powstających osiedlach w Polsce. Z myślą o klasie średniej, w miejsce PRL-owskiej wielkiej płyty, powstaje wiele nowych bloków. Niczym jak z kolorowych folderów wygląda obietnica nowego, lepszego świata. Realizowana jest na obrzeżach miast. Nowe osiedla zapewniają mieszkańcom wszystkie potrzeby kulturalne, duchowe, rozrywkowe i edukacyjne. Staja się małymi, betonowymi miasteczkami w wielkich metropoliach rządząc się swoimi wewnętrznymi zasadami i prawami.

Piękne ciała

NEWSREPORTAŻ 2009, I miejsce, Autor: Agnieszka Rayss

Planowałam klasyczny reportaż z zawodów kulturystycznych. Zrezygnowałam z tego na rzecz portretów zawodników już po przyjeździe do Zabrza - okazało się, że znalazłam się w ciekawym miejscu, z niezwykłym malarskim światłem. Dzięki specyficznej scenografii i oświetleniu podkreślona została rzeźba ciała zawodników, a zdjęcia mają trochę nierzeczywisty klimat. W tym materiale po raz pierwszy od kilku lat użyłam negatywu - i nie żałuję powrotu do tradycyjnej techniki.

Venomous

NEWSREPORTAŻ 2009, II miejsce, Autor: Tomasz Gotfryd/visavis.pl

'..Można zbierać znaczki i hodować chomiki. Tylko że to śmiertelnie nudne..' - Venomous oznacza jadowite i te są najpiękniejsze, mienią się bajkowymi kolorami, majestatycznie zagrzebują w piasku, szybko atakują - śmiertelnie. Trzeba zapewnić im dobre warunki i być bardzo ostrożnym. To nie jest zabawa. Co do prawa zakazu posiadania zakaz niby jest,ale żaden akt prawny nie wskazuje, jakie gatunki zwierząt są 'niebezpieczne'.


WYDARZENIA

I miejsce - nie przyznano

II miejsce - Po drugiej stronie wyścigu, Autor: Piotr Małecki

III miejsce - nie przyznano

Wyróżnienie - Wielka woda, Autor: Krzysztof Łokaj

LUDZIE

I miejsce - Into the wild, Autor: Grzegorz Wełnicki

II miejsce - Indyjskie Laski, Autor: Maciej Jeziorek

III miejsce - Samotność wśród ludzi, Autor: Kuba Rubaj

Wyróżnienie: Szybka zima, Autor: Jacek Świerczyński

ŻYCIE CODZIENNE

I miejsce - Twoje osiedle. Twoje życie, Autor: Tomasz Wiech

II miejsce - Biały dom, Autor: Michał Łuczak

III miejsce - Salaryman, Autor: Jakub Kamiński

KULTURA

I miejsce - Piękne ciała, Autor: Agnieszka Rayss

II miejsce - Venomous, Autor: Tomasz Gotfryd

III miejsce - Rywalizacja, Autor: Tomasz Desperak

Źródło: Newsreportaż

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)