Konkursy fotograficzne - jak znaleźć je w Internecie?

Fot. Roy (long vacation) / Flickr
Fot. Roy (long vacation) / Flickr
Kamila Dworniczak

10.11.2010 10:20, aktual.: 01.08.2022 15:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fotografie są po to, aby inni mogli je oglądać. Jedną z świetnych metod na zaprezentowanie swojej twórczości są konkursy fotograficzne. Gdzie i jak ich szukać? Jak wziąć w nich udział? Prezentujemy najciekawsze strony internetowe na bieżąco informujące o konkursach fotograficznych w Polsce i na świecie. Mało kto wie, ale o każdej porze roku znajdziecie propozycję dla siebie.

Konkursy fotograficzne na świecie

Pomoc w znalezieniu aktualnych

Na www.photocompete.com znajdziemy ogromną liczbę aktualnych konkursów fotograficznych z całego świata, przeznaczonych dla amatorów i profesjonalistów. Możemy ich szukać dzięki tagom tematycznym lub według innych kryteriów, takich jak np. zasięg. Wszystkie konkursy są wyczerpująco opisane.

Podane są informacje o prawach autorskich, opłacie za udział oraz końcowym terminie przyjmowania zgłoszeń. Świetnym rozwiązaniem jest licznik, który wyświetla liczbę dni, jaka pozostała do zakończenia danego konkursu. Informacjami łatwo można się podzielić przez Facebooka i Twittera. Mamy też możliwość subskrypcji. Jedynym minusem serwisu jest jego słaba odsłona graficzna, przez co wydaje się mało przejrzysty.

Serwis zawiera informacje zarówno dla

Na uwagę zasługuje też zakładka Competitions w serwisie

Można zajrzeć także na

Pamiętajmy też, że zawsze warto być na bieżąco ze stronami organizatorów - np. www.photoawards.com - jeśli wiemy, że chcemy wziąć udział akurat w jednym ze stworzonych przez nich konkursów. Pasjonaci konkretnego gatunku fotografii znajdą sprawdzone informacje na stronach tematycznych.

Godny polecenia jest serwis konkursowy pasjonatów fotografii podwodnej - underwatercompetition.com. Zakładki z konkursami mają także duże portale fotograficzne, np. brytyjski www.photographers.co.uk. Tam także pojawiają się informacje na temat konkursów o zasięgu międzynarodowym.

Konkursy fotograficzne w PolscedCamera

Obraz

Z serwisów polskojęzycznych korzystamy najczęściej. Na szczęście także u nas znajdzie się kilka dobrych stron, każdemu według potrzeb. Zdecydowanie przodują dwa serwisy ? dCamera.plFotokonkurs.info. dCamera.pl ma bardzo przejrzysty układ graficzny. Konkursy uszeregowano tu w formie listy i ułożono według daty zakończenia danego wydarzenia.

Na pierwszy rzut oka dowiadujemy się więc o terminie, nazwie i typie konkursu (ogólnopolski, międzynarodowy, regionalny lub online). Po kliknięciu wyświetlamy krótki opis zawierający link do regulaminu oraz źródło pochodzenia informacji. Repertuar konkursów na dCamera.pl jest bardzo różnorodny.

Fotokonkurs.info

Obraz

Fotokonkurs.info jest jeszcze bardziej przejrzysty. Otrzymujemy podstawowe dane, takie jak: edycja, zasięg, koszt udziału, grupa docelowa, tematyka, termin zgłaszania prac, pula nagród. Pod nimi znajduje się link do strony internetowej organizatora. Tutaj ? w porównaniu z dCamera.pl ? pojawia się więcej konkursów prestiżowych. Możemy wyszukiwać według zasięgu i statusu.

Informacje o konkursach fotograficznych znajdziemy także na internetowych stronach papierowych czasopism. Dobry serwis ma

Warto zaglądać do internetowej wyszukiwarki artserwis.pl. Po ustawieniu wyszukiwanego tematu jako ?fotografia? otrzymujemy listę interesujących nas ogłoszeń dotyczących konkursów fotograficznych. Możemy też wyszukiwać przez orientacyjne daty rozpoczęcia lub zakończenia konkursu. Mamy do dyspozycji krótki opis, czasem regulamin, a także bezpośredni dostęp do Wykop.pl czy Linkr.pl. Na artserwis.pl znajdziemy wiele konkursów o charakterze artystycznym i edukacyjnym.

Informacje o konkursach znajdziemy też w dużych portalach fotograficznych, np.

Na koniec oczywiście Facebook. Można zaglądać do grupy Konkursy fotograficzne, prowadzonej przez Kubę Korusa. Jest ona dosyć często aktualizowana.

Konkursy fotograficzne - jak znaleźć je w Internecie? Podsumowanie

  • Zastanówmy się, na czym nam zależy: określmy interesującą dla nas kategorię tematyczną konkursu fotograficznego, pulę nagród itp.
  • Przeglądajmy na bieżąco najlepsze strony w Sieci gromadzące informacje o konkursach.
  • Korzystajmy z opcji subskrypcji oferowanej przez największe serwisy.
  • Patrzmy, co dzieje się na Facebooku i innych portalach społecznościowych, forach internetowych etc.
  • Wnikliwie czytajmy regulamin i warunki konkursów fotograficznych, przede wszystkim fragmenty dotyczące wykorzystywania praw autorskich

Powodzenia!

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)