Kontrowersyjne prawo w USA. Będzie zakaz nagrywania policji

Kontrowersyjne prawo w USA. Będzie zakaz nagrywania policji

Zakaz fotografowania policjantów na służbie znacznie ogranicza możliwość kontroli działań funkjonariuszy.
Zakaz fotografowania policjantów na służbie znacznie ogranicza możliwość kontroli działań funkjonariuszy.
Źródło zdjęć: © Pexels
Marcin Watemborski
24.08.2022 13:42

Nagrywanie policjantów podczas pełnienia obowiązków służbowych to działanie, które wielokrotnie ujawniało nadużywanie siły czy nieprawidłowe procedury. Jeden ze stanów USA się zbuntował. Kontrowersyjne prawo wejdzie niebawem w życie.

Kraj wolności zamierza ją ograniczyć

24 września 2022 roku w amerykańskim stanie Arizona wejdzie w życie kontrowersyjne prawo, ograniczające nie tylko swobody obywateli, ale również prasy. Mowa o ustawie HB 2319, zgodnie z którą osoby znajdujące się w odległości mniejszej niż 8 stóp (niecałe 2,5 metra) od funkcjonariuszy policji nie mogą nagrywać ich działań. Grozić za to będzie kara więzienia do 30 dni, która może być zwiększona, jeśli osoba nagrywająca nie zastosuje się do poleceń policjanta.

Narodowy Związek Fotografów Prasowych w USA (National Press Photographers Association, NPPA) dołączył do 10 innych organizacji, by przeciwstawić się ograniczaniu praw do relacjonowania wydarzeń. Przeciwko stanowi Arizona został wystosowany zbiorowy pozew sądowy.

Przeciwnicy kontrowersyjnej ustawy zwracają uwagę, że godzi ona w pierwszą poprawkę do konstytucji USA, która gwarantuje m.in. wolność słowa i prasy. NPPA w pozwie kładzie nacisk na to, że konstytucja USA zapewnia prawo do nagrywania działań oficerów na służbie i jest to jedno z najważniejszych narzędzi w społeczeństwie do kontrolowania nadużyć funkcjonariuszy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mickey H. Osterreicher z NPPA zwraca uwagę, że dzięki możliwości nagrywania policjantów na służbie, w przeciągu ostatnich 10 lat zwrócono uwagę na wiele przypadków, gdzie zachowania oficerów były przesadne i wyrządzały obywatelom krzywdę. Główna linia sprzeciwu wobec ustawy bazuje na wolności słowa i na obywatelskiej możliwości kontrolowania działań służ rządowych.

Czy w Polsce można nagrywać policjantów?

Polskie prawo przewiduje możliwość fotografowania i filmowania działań osób publicznych podczas pełnienia przez nie czynności, z których są znane. Dotyczy to również nagrywania funkcjonariuszy państwowych podczas realizacji obowiązków służbowych.

Jeśli chodzi o kwestię publikacji wspomnianych nagrań – może być to różnie postrzegane, w zależności od okoliczności. Jeśli sfotografujemy policjanta podczas przerwy i opublikujemy jego fotografię bez jego zgody, jest możliwe domaganie się z jego strony odszkodowania za naruszenie dóbr osobistych, a konkretnie prawa do bezpieczeństwa wizerunku.

Tak samo ma się sprawa z wszelkimi celebrytami. Jeśli robimy im zdjęcia i nagrywamy filmiki w innym czasie niż podczas pełnienia przez nich czynności związanych z ich rozpoznawalnością, łamiemy prawo. Niektórzy mogą być przewrażliwieni do tego stopnia, że mogą upominać się o usunięcie selfie, więc zawsze lepiej w takiej sytuacji zapytać wprost, czy dana osoba nie ma nic przeciwko publikacji.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)