Radzimy, jak szybko skorygować wady obiektywu w Adobe Lightroom [wideoporadnik]

Radzimy, jak szybko skorygować wady obiektywu w Adobe Lightroom [wideoporadnik]

Radzimy, jak szybko skorygować wady obiektywu w Adobe Lightroom [wideoporadnik]
Jakub Kaźmierczyk
18.12.2014 16:00

Nie ważne czy mamy obiektyw za 200 czy 8000 zł - każdy z nich obarczony jest większymi lub mniejszymi wadami optycznymi. Jak uporać się z nimi w zaledwie kilka minut?

Obecnie mamy coraz bardziej wymagające matryce, które bezlitośnie obnażają niedoskonałości podpiętych do nich obiektywów. Niestety wielu fotografów zupełnie zapomina o korygowaniu tych wad, a co za tym idzie, często zdjęcia nie są tak dobrej jakości, jak byśmy chcieli. W ogóle wielu fotografów w Adobe Lightroom używa tylko zakładki "basic", ewentualnie korekt lokalnych, przez co zdjęcia często są nieostre, a wady obiektywu aż biją po oczach.

Na szczęście do wielu obiektywów możemy zastosować gotowe profile, które sprawnie uporają się z wyraźną dystorsją, aberracją chromatyczną czy winietowaniem. Niestety wszystko to odbywa się kosztem jakości zdjęcia. Nie osiągniemy efektu obiektywu za trzy średnie krajowe, korygując wady szkła za 200 zł. Niemniej jednak wady jak najbardziej należy korygować.

Jeśli jednak naszego obiektywu nie ma w bazie Lightrooma, możemy stworzyć własny profil używając Adobe Lens Profile Creator lub ręcznie korygując zdjęcie źródłowe, a następnie kopiując korekcję na dalsze zdjęcia. Wszystkiego dowiecie się z poniższego poradnika. Zapraszam.

W dzisiejszym poradniku:

  • jakie są najczęstsze wady obiektywów
  • jak stosować profile zainstalowane w Lightroomie
  • jak manualnie korygować wady obiektywów
  • jak kopiować ustawienia na kolejne zdjęcia
  • dlaczego Sony 16-50/3.5-5.6 jest tak słaby (?)

Jak korygować wady obiektywu w Adobe Lightroom [wideoporadnik]

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)