Koronawirus w Polsce: Warszawa opustoszała. Widać to na filmie z drona
Koronawirus SARS-CoV-2 trafił do Polski, a rząd niemal od razu podjął działania mające zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii. W Polsce został ogłoszony stan zagrożenia epidemicznego, zamknięto granice, większość sklepów w galeriach handlowych, kina, teatry, kluby, restauracje i puby. Miasta opustoszały.
Polacy wzięli sobie do serca niebezpieczeństwo związane z koronawirusem SARS-CoV-2. Miasta opustoszały – na ulicach widać znacznie mniej osób, ruch samochodowy jest znikomy, panuje cisza i spokój. To świetny znak – nie popełniajmy błędu, które zrobili mieszkańcy innych krajów, jak Włochy czy Hiszpania. Okres kwarantanny spędzamy w domach.
Sytuację pustych miast świetnie widać na filmie autorstwa Damiana Popławskiego. Filmowiec nagrał Warszawę z drona w niedzielę, 15 marca 2020 roku około godziny 9 rano. Mimo specyficznej godziny, na pokazanych ulicach zawsze panuje dość spory ruch samochodowy i jest wiele osób. Ale nie tego dnia. Malownicze światło dodatkowo podkreśliło spokój, panujący w wiecznie zatłoczonej stolicy.
COVID-19 - Środki bezpieczeństwa
W obliczu zagrożenia, jakie niesie [b]koronawirus COVID-19[/b], warto uświadomić sobie, czym są odpowiednie środki bezpieczeństwa, a czym objawy nieuzasadnionej paniki. Środkami bezpieczeństwa są: [b]częste mycie rąk, unikanie zgromadzeń, higiena kaszlu i kichania, czyli zasłanianie ust chusteczką lub łokciem, tak aby kropelki śliny nie zostały na dłoni[/b]. Objawem paniki jest natomiast wykupowanie zapasów maseczek, co powoduje, że są one trudno dostępne dla personelu medycznego, który faktycznie ich potrzebuje.
Zgodnie z informacją Ministerstwa Zdrowia, na tę chwilę (16.03.2020 r., g. 8:30) mamy w Polsce 125 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, objawiającą się: gorączką powyżej 38 stopni C, bólem mięśni, kaszlem, dusznościami i może prowadzić do poważnego zapalenia płuc.
Do grupy ryzyka należą osoby starsze oraz te z dolegliwościami współtowarzyszącymi, jak choroby autoimmunologiczne oraz obniżona odporność. Obecnie wiadomo o 3 osobach, które zmarły w wyniku COVID-19: 57-letnia kobieta z Poznania, 73-letni mężczyzna z Wrocławia oraz 66-letni mężczyzna z Lublina. Dobrą informacją jest natomiast to, że 13 osób w Polsce wyzdrowiało!
"City of Silence" 4K - Warsaw during COVID-19 pandemic
Zalecenia Rządu i GIS-u są jasne: należy dbać o higienę (myć często i dokładnie ręce wodą z mydłem), ograniczyć wyjścia z domu do koniecznych (zakupy, spacer z psem), zrezygnować ze spotkań towarzyskich (obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób) i po prostu uważać na siebie. Nie korzystajmy z przestrzeni publicznych – nie warto kusić losu.
Pamiętajmy w tym wszystkim o najstarszych – jeśli ktoś z seniorów w naszej okolicy potrzebuje pomocy, pójdźmy po zakupy lub wyprowadźmy zwierzę na spacer. Nie zapominajmy również o kontrolowaniu stanu swojego zdrowia. W przypadku zauważenia u siebie objawów choroby, należy niezwłocznie telefonicznie skonsultować się z wojewódzkim Sanepidem lub szpitalem zakaźnym właściwym dla miejsca zamieszkania.